RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Aktywistki ekologiczne oblały zupą „Słoneczniki” Van Gogha [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Aktywistki ekologiczne z ruchu Just Stop Oil oblały zupą pomidorową arcydzieło Vincenta van Gogha z serii „Słoneczniki”, wystawiane w National Gallery w Londynie, o czym w piątek grupa poinformowała na Twitterze. O zdarzeniu poinformował nas czytelnik, wysyłając zdjęcia i nagranie wideo na twoje@tvp.info.

Aktywiści klimatyczni przyklejają się do słynnych obrazów w niemieckich muzeach

Aktywiści klimatyczni w Niemczech mają nową formę protestów – przyklejają się do ram obrazów w muzeach. W tym tygodniu użyli kleju...

zobacz więcej

Na opublikowanych przez Just Stop Oil zdjęciach widac, jak dwie aktywistki wyrzuciły zawartość puszek zupy na dzieło, którego cenę szacuje się na ponad 84 mln dolarów. Następnie młode kobiety przykleiły się do ściany muzeum. Policja poinformowała, że obecnie stara się je odkleić.

  

Wideo zamieszczone przez grupę, która prowadzi protesty od dwóch tygodni w stolicy Wielkiej Brytanii, pokazuje akcję wraz z apelem wygłaszanym przez jedną wyraźnie podekscytowaną aktywistkę. Tekst podobnej treści pojawił się we wpisie organizacji ze zdjęciem oblanego dzieła. Wspomniano w nim, że wysokie koszty życia i kryzys klimatyczny „są napędzane przez gaz i ropę”.


„Czy sztuka jest warta więcej niż życie? Więcej niż jedzenie? Więcej niż sprawiedliwość?” – napisano.
Odkryto nieznany dotąd rysunek van Gogha. Artysta opisał dzieło w liście do brata

Od piątku w amsterdamskim Muzeum Vincenta van Gogha prezentowany jest nieznany dotąd rysunek niderlandzkiego malarza z 1882 r. „Worn Out”...

zobacz więcej

„Kolejne proponowane licencje na wydobycie ropy i gazu zniszczą całą naszą kulturę, a także cywilizację w znanej nam formie” – czytamy z kolei w innym tweecie. Organizacja wezwała świat kultury, artystów i miłośników sztuki do przyłączenia się do „cywilnego sprzeciwu”. 

  

„W tej galerii przedstawiana jest ludzka kreatywność i geniusz, ale nasze dziedzictwo jest niszczone przez niepowodzenia naszego rządu w związku z kryzysem klimatycznym i rosnącymi kosztami życia” – napisano pod filmem.


Aktywiści z ruchu Just Stop Oil od dłuższego czasu protestują na ulicach Londynu, m.in. przyklejając się do dróg. W lipcu przyklejali się do ram innych obrazów w londyńskich muzeach i galeriach. 


„Słoneczniki” Van Gogha to seria 11 obrazów. 
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej