RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Morawiecki zapewnia: Udało nam się zabezpieczyć dostawy węgla dla Polski

Premier zapewnia, że dostaw węgla do gospodarstw wystarczy (fot. FB/Mateusz Morawiecki)
Premier zapewnia, że dostaw węgla do gospodarstw wystarczy (fot. FB/Mateusz Morawiecki)

Konkurencja na światowych rynkach jest wielka, a ceny węgla bardzo wysokie, ale dzięki wielkiej pracy wicepremiera Jacka Sasina, Ministerstwa Aktywów Państwowych, całej Kancelarii Premiera oraz spółek skarbu państwa udało nam się zabezpieczyć dostawy dla Polski – napisał w czwartek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Jak zapewnił, specjalny mechanizm „obniża cenę węgla do 1500 zł brutto za tonę”.

Morawiecki: Przepisy dot. dystrybucji węgla będą obowiązywać wstecz. Gminy mogą już to robić

Artykuły ustawy dotyczącej dystrybucji węgla będą działać z mocą wsteczną – poinformował premier Mateusz Morawiecki. – Jeśli jakiś samorząd chce...

zobacz więcej

Premier napisał, że „już od późnej wiosny i lata płyną do Polski zakontraktowane masowce z węglem”. „Importerzy ściągają węgiel do portu, a potem do zsypisk, gdzie jest sortowany – mniej więcej do takiej frakcji, która może być już spalana w piecach” – czytamy dalej.

 

Po czym „z zsypisk węgiel jest kierowany do wszystkich samorządów. Nieważne, w jakiej cenie węgiel ściągnie importer – poprzez interwencję rządu zostanie ona obniżona do poziomu 1500 zł za tonę” – zapewnił premier i ocenił, że następny etap należy do samorządów, które mają dystrybuować „ten relatywnie tani węgiel do kolejnych odbiorców”.

 

Czytaj także: Polska kupuje węgiel


W opinii szefa rządu, „różnica w kosztach operacyjnych spoczywa na samorządzie, jednak nie może być on sprzedawany drożej niż 2000 zł za tonę”. W tej kwestii samorządy mają, jak napisał, „pełną elastyczność”.

Dystrybucja węgla przez samorządy. W tym województwie już rozpoczęto

„Każdy samorząd ma możliwości, by sprzedawać węgiel swoim mieszkańcom” - mówią zachodniopomorscy samorządowcy. Wielu już odpowiedziało na apel...

zobacz więcej

Szef rządu zwrócił uwagę, że polskie porty „mogą przyjąć określoną ilość węgla na raz”. Innym problemem jest też bardzo wysoka cena importowanego węgla. „Poprzez osłonowe działania rządu chcemy maksymalnie ją obniżyć dla samorządów, podmiotów wrażliwych i strategicznych oraz odbiorców indywidualnych” – zapewnił Morawiecki, wskazując, że mechanizm został wypracowany po spotkaniach ze stowarzyszeniami powiatów, Związkiem Miast Polskich i Unią Metropolii Polskich.

 

Jak napisal, w celu zapewnienia węgla dla wszystkich, na początku obowiązuje „limit dystrybucji w wysokości dwóch ton na gospodarstwo domowe”.

 

„Jednak nie jest to limit całkowity – w miarę dostarczania kolejnych partii węgla do portów będzie można kupować go więcej” – dodał premier.

 


Morawiecki zapewnił, że sytuacja nadal będzie monitorowana. „Będziemy interweniować i wspierać polskie rodziny i samorządy w walce z dostępnością i cenami węgla” – napisał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej