RAPORT

Pogarda

Tusk nagrodzony przez Kongres Kobiet. Biedroń: Oburzające

Donald Tusk (fot. Krzysztof Zatycki / Forum)
Donald Tusk (fot. Krzysztof Zatycki / Forum)

Najnowsze

Popularne

Przyznanie nagrody Kongresu Kobiet szefowi PO Donaldowi Tuskowi jest oburzające, lider PO nie ma raczej żadnych konkretnych osiągnięć w rozbijaniu patriarchatu w Polsce. Gdy Tusk był premierem, przez lata jego rząd nie realizował postulatów kobiet – uważa europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Niemieckie media o Tusku: Łatwy w hodowli, potulny wobec Merkel, która może nim sterować

Odpowiedzialność za obecną sytuację w Europie i relacje z Niemcami są dziś gorącym tematem w Polsce i na świecie. „Donald Tusk uznawany jest przez...

zobacz więcej

W niedzielę XIV Ogólnopolski Kongres Kobiet przyznał nagrodę m.in. szefowi PO Donaldowi Tuskowi.


Prof. Małgorzata Fuszara, uzasadniając tę decyzję, wskazywała m.in., że choć Tusk „początkowo chyba nie do końca rozumiał znaczenie równości płci”, to później szef PO m.in. „wsparł mocno” zaproponowany przez Kongres Kobiet wprowadzenie parytetu na listach wyborczych, wspierał też ratyfikację Konwencji o Zwalczaniu Przemocy wobec Kobiet i Przemocy w Rodzinie, jako premier wprowadził refundację in vitro oraz „niedawno złożył deklarację, że nie zaakceptuje na listach nikogo, kto nie opowiada się za prawem kobiet do wolnego wyboru w sprawach reprodukcyjnych, w tym prawa do aborcji”. 

 

Przyznanie Tuskowi nagrody skomentował europoseł Nowej Lewicy, szef Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia w Parlamencie Europejskim Robert Biedroń.


– Sam jestem laureatem nagrody Kongresu Kobiet, więc rozumiem, że mogę to komentować. Moje rozczarowanie jest oparte na tym, że ja otrzymałem tę nagrodę za konkretne osiągnięcia, a w tym przypadku (...), żadnych konkretnych osiągnięć w rozbijaniu patriarchatu Donald Tusk raczej nie ma – ocenił polityk. 

 

Przyznanie Tuskowi nagrody Biedroń nazwał „oburzającym”, podkreślając, że nie widzi „kompletnie uzasadnienia dla tej nagrody”. 

Tusk skomentował dramat Ukraińców. „Osiągnął poziom najgorszego trolla”

Lider Platformy Donald Tusk odniósł się w mediach społecznościowych do barbarzyńskich ataków Rosjan na cywilne cele na Ukrainie. Były premier dał...

zobacz więcej

– To on (Tusk) podwyższył wiek emerytalny, to on nie dopuścił do liberalizacji prawa aborcyjnego, podtrzymując piekło kobiet dotyczące tzw. kompromisu aborcyjnego, to on nie dopuścił do związków partnerskich, to on nie wprowadził tych wszystkich standardów na przykład dotyczących równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Ja to z bliska obserwowałem. Wisienką na torcie« oczywiście była najbardziej prawicowa pełnomocniczka (ds. równego traktowania – red.) w historii tego urzędu powołana przez Donalda Tuska, która była taką strażniczką patriarchatu – wyliczał europoseł Nowej Lewicy. 

 

Biedroń przypomniał również, że w czasach, gdy on był posłem Ruchu Palikota – a Tusk premierem – składał projekty m.in. dotyczące wprowadzenia w Polsce związków partnerskich i wówczas „Donald Rusk mógł coś w tej sprawie zrobić”. Tymczasem – zauważył europoseł – przez lata postulaty kobiet nie były realizowane przez rząd Tuska ani przez kolejne rządy. Europoseł wskazywał też, że nagród nie powinno się dawać „na zachętę”. 

 

 Jest tylu fantastycznych facetów, którzy mogliby dostać tę nagrodę nie na zachętę, ale za swe zaangażowanie, za solidarność z kobietami, bycie na strajkach kobiet – powiedział.


Dodał, że „nigdy nie widział Donalda Tuska na strajku kobiet czy na manifie” ani „zbierającego podpisy za ustawą aborcyjną”. 

„Donald Tusk zaatakował tych, dzięki którym Polacy są bezpieczni”

Przewodniczący Donald Tusk zaatakował tych, dzięki którym Polacy są bezpieczni, a granica RP chroniona – ocenił pełnomocnik rządu ds....

zobacz więcej

Według Biedronia Kongres Kobiet, swą decyzją o przyznaniu nagrody Tuskowi, „dziś jasno się już określił – stał się taką przybudówką Platformy Obywatelskiej”. Biedroń stwierdziła, że decyzję podjęła „jakaś garstka pań, które usiadły i zdecydowały”, nie była ona konsultowana z wieloma działaczkami i działaczami współpracującymi z Kongresem. 


Kongres Kobiet wspierających Platformę

 

Od dawna wiadomo, że tym paniom jest blisko do PO. Tylko wtedy nie ma co nazywać tego Kongresem Kobiet, tylko Kongresem Kobiet wspierających Platformę i nie oszukiwać innych kobiet – powiedział polityk. 

 

– Dla mnie jest to bardzo też takie osobiście rozczarowujące, bo ja jestem w tym środowisku od wielu lat, byłem bardzo zaangażowany, jestem szefem Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia w PE i widzę, jak wypaczono tę nagrodę – ocenił polityk Nowej Lewicy. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej