RAPORT

Pogarda

Kulisy zablokowania pieniędzy z UE dla Polski. Sędzia Żurek: Byliśmy na łączach

Sędzia Żurek: Komisja Europejska wie wszystko o praworządności (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)
Sędzia Żurek: Komisja Europejska wie wszystko o praworządności (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

– Spotykaliśmy się z przedstawicielami Komisji Europejskiej, byliśmy na łączu z panem (komisarzem ds. Sprawiedliwości Didierem) Reyndersem, z szefową biura (wiceprzewodniczącej KE) Very Jourovej – przyznał sędzia Waldemar Żurek. Jego zdaniem dzięki kontaktom upolitycznionym sędziów z Brukselą „Komisja Europejska wie wszystko, jak wygląda sytuacja związana z praworządnością w Polsce”.

Zarzuty dla Żurka. Kuriozalne tłumaczenia sędziego

Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab postawił krakowskiemu sędziemu Waldemarowi Żurkowi kolejne zarzuty dyscyplinarne. Według rzecznika...

zobacz więcej

– Było pytanie czy Komisja Europejska była poinformowana o kamieniach milowych – tak, spotykaliśmy się z przedstawicielami Komisji Europejskiej, akurat wtedy na łączu byliśmy z panem Reyndersem, z szefową biura Very Jourovej. Więc Komisja Europejska moim zdaniem wie wszystko, jak wygląda sytuacja związana z praworządnością w Polsce – wyznał sędzia Waldemar Żurek, wobec którego toczy się szereg postępowań dyscyplinarnych

 

– Wydaje się, że trzeba tutaj odważnych decyzji, które by spowodowały, że ta praworządność zostałaby wprowadzona. I to trzeba zrobić właśnie dla prawidłowego wydatkowania środków unijnych – tłumaczył sędzia. 

 

Żurek wytoczył Polsce proces przed ETPCz, który wygrał. W związku z powołaniem nowej KRS Żurek stracił stanowisko jej członka i rzecznika. Z wyroku ETPCz wynika, że Trybunał uważa, iż reforma KRS ogranicza prawa Żurka do swobody wypowiedzi i do rzetelnego procesu. 
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej