RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Plan obniżenia cen prądu. Jest propozycja ceny maksymalnej

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił propozycje nowych rozwiązań prawnych zakładających, że maksymalna cena prądu dla odbiorców wrażliwych oraz mikro, małych i średnich firm wyniesie 785 zł za MWh, a w przypadku gospodarstwach domowych cena maksymalna powyżej limitów 2/2,6/3 MWh wyniesie 699 zł za MWh. Ceny maksymalne mają obowiązywać przez cały 2023 rok.

Dwie propozycje rządu ws. prądu i węgla po spotkaniu premiera z samorządowcami

Zaproponowaliśmy samorządom dwie ustawy: pierwsza będzie wprowadzać maksymalną kwotę za cenę prądu, także dla samorządów, a druga to ustawa dająca...

zobacz więcej

– Zgodnie z naszą obietnicą przedstawiamy mechanizmy maksymalnej ceny dla podmiotów wrażliwych (...), ale także dla małych i średnich firm do akceptowalnego przez Komisję Europejską, przez Unię Europejską poziomu zużycia w cenie 785 zł za MWh – powiedział Morawiecki. 

  

Jak dodał, propozycja ta „wiąże się ze specjalnym funduszem, wiąże się również ze środkami przekazywanymi ze strony państwa polskiego, budżetu polskiego”. 

 

– Ale wszystko to właśnie przemyśleliśmy w odpowiedni sposób, po to, aby podmioty wrażliwe, samorządy, małe i średnie firmy mogły ten trudny czas najbliższych 12-15 miesięcy, do końca przyszłego roku, przetrwać w jak najlepszym stanie. W szczególności zależy nam na polskich firmach – powiedział szef rządu. 


Buda o KPO: Środki będą, jedyną bronią KE jest opóźnianie decyzji

Wiemy, że środki z Krajowego Planu Odbudowy będą, jedyną bronią Komisji Europejskiej jest opóźnianie decyzji, może o miesiąc, może o trzy, może...

zobacz więcej

Premier Morawiecki zwracał uwagę, że Rosja „rozpościera swoje energetyczne ramiona” w różnych kierunkach, by niszczyć solidarność, podnosić ceny i podwyższać inflację, „żeby dokonywać destabilizacji, chaosu w całej Europie”. 

  

Jak mówił, konsekwencje wojny w Ukrainie są odczuwane w Polsce w różnych segmentach życia. Przywołał swoją niedawną podróż do Czech, gdzie uczestniczył w nieformalnym spotkaniu europejskich liderów. Jak mówił Morawiecki, tam dla wszystkich premierów i prezydentów było absolutnie jasne, że borykamy się dzisiaj z brakami gazu, energii elektrycznej oraz ich wysokimi cenami właśnie dlatego, że Rosja prowadzi swoje terrorystyczne działania na Ukrainie. 

  

Jak dodał, w tej sprawie od wielu miesięcy prowadzone są bardzo gorące dyskusje na forum UE. – I muszę powiedzieć, że nie za wiele mamy stamtąd pomocy – przyznał. Jak dodał, „prosimy o zezwalanie nam pewnych działań, które i tak my finansujemy”. 


– Musimy przekonywać UE, żeby zmienić mechanizmy kalkulowania cen, aby np. nie stosować pewnych regulacji dla małych i średnich przedsiębiorstw po to, aby jak najszerzej pójść z naszą obniżoną taryfą dla MŚP – powiedział. 

 

Robimy wszystko, aby gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa miały jak najniższe ceny energii – zapewnił premier. 

  

Przekazał, że rząd „pracuje także nad anonsowaną wcześniej ustawą dotyczącą dystrybucji węgla”. – Dziś na ten temat również rozmawiałem z samorządowcami. Jest tutaj dużo więcej zgody, niż chcieliby niektórzy najbardziej wojowniczy samorządowcy, wskazywać. Sądzę, że dojdziemy tu do pełnego porozumienia z ogromną większością samorządów – dodał szef rządu. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej