RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Dwie propozycje rządu ws. prądu i węgla po spotkaniu premiera z samorządowcami

 Wiele samorządów wyraziło chęć współpracy w kwestii dystrybucji węgla, ale stawiają warunki (fot. Krystian Majn/KPRM)
Wiele samorządów wyraziło chęć współpracy w kwestii dystrybucji węgla, ale stawiają warunki (fot. Krystian Majn/KPRM)

Najnowsze

Popularne

Zaproponowaliśmy samorządom dwie ustawy: pierwsza będzie wprowadzać maksymalną kwotę za cenę prądu, także dla samorządów, a druga to ustawa dająca konkretne narzędzia samorządom dotyczące możliwości dystrybucji węgla – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Uczestniczył on w spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z samorządowcami z Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich.

Polacy płacą za energię najwięcej w UE? Fake news PO

„Nieudaczna szajka Sasina i Morawieckiego funduje nam najdroższy prąd w Europie” – napisał na Twitterze poseł Platformy Obywatelskiej Jerzy...

zobacz więcej

Jak podkreślił po spotkaniu wiceszef MSWiA, dotyczyło ono cen energii oraz dystrybucji węgla i zaproponowano na nim dwie ustawy dotyczące tych kwestii.


– Pan premier przedstawił konkretne propozycje, jakie narzędzia mają wprowadzać te ustawy – powiedział Szefernaker.


Jak dodał, ustalono wspólnie ze stroną samorządową, że w środę rano odbędzie się posiedzenie komisji wspólnej rządu i samorządu, na której samorządy mają się odnieść już do konkretnych przepisów ustaw oraz przedstawić swoje propozycje i swoją opinię dotyczącą ich zapisów. 

  

Dwie ustawy 

 

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że chciałby, aby wspólną opinię strony rządowej i samorządowej wypracować jak najszybciej, tak, aby te ustawy zostały ostatecznie przyjęte przez parlament. 

  

– Mówimy o dwóch ustawach. Pierwsza ustawa to ustawa, która będzie wprowadzać maksymalną kwotę za cenę prądu, także dla samorządów, a druga ustawa to ustawa dająca konkretne narzędzia samorządom dotyczące możliwości dystrybucji węgla – podkreślił Szefernaker. 

Prezydent Stalowej Woli: Samorządy są zobowiązane do zabezpieczenia dostaw energii dla mieszkańców

Prezydenci Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny i Otwocka Jarosław Margielski przekonywali w piątek w programie „Gość Wiadomości” w TVP Info, że...

zobacz więcej

– Rozmawialiśmy o tym, że są różne sytuacje w samorządach, inna jest specyfika miast w różnych częściach Polski. Inaczej to wygląda na Śląsku, inaczej na Pomorzu, inaczej, jeżeli chodzi węgiel w małych miejscowościach – powiedział. 

  

Zamówienia publiczne a dystrybucja węgla 

 

Wskazał, że wiele samorządów wyraziło chęć współpracy w kwestii dystrybucji węgla pod warunkiem wprowadzenia nowych rozwiązań ustawowych „i my w tej chwili pracujemy wspólnie nad tymi rozwiązaniami, żeby te samorządy, które chcą, mogły tego typu działania realizować”. 

  

– To jest m.in. kwestia wątpliwości niektórych samorządów dotyczących podstawy prawnej, zamówień publicznych, bądź możliwości zlecania także innym podmiotom tych działań, czy to są spółki miejskie, czy podmioty prywatne. Te rozwiązania będą przygotowane wspólnie – powiedział.

Zaznaczył, że obie ustawy zostaną we wtorek przekazane stronie samorządowej tak, żeby mogła do jutra przedstawić swoje opinie. 

  

Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zaznaczyła, że ustawa składa się z kilku elementów, ale jednym z kluczowych jest maksymalna cena prądu dla samorządów i jednostek samorządowych.

Co dalej z cenami gazu? Wspólna propozycja Polski, Włoch, Grecji i Belgii

Przed piątkowym szczytem UE w Pradze Polska, Włochy, Grecja i Belgia opracowały mechanizm regulujący pułap cenowy gazu ziemnego. Działałby on na...

zobacz więcej

– Na wskazanym przez premiera poziomie w okolicach 800 zł, może nieco niżej. To pewnie ustali ostatecznie Rada Ministrów – podkreśliła. 

 

Co z przyjętymi podwyżkami? 

  

Istotne jest również rozwiązanie – wskazała – które jest zawarte w projekcie przygotowanym przez resort klimatu. – Jeżeli już jakieś postępowania się zamknęły i rozstrzygnęły niż kwotami znacząco przewyższającymi obecne kwoty na rynku towarowej giełdy energii, to tutaj również jest rozwiązanie, które spowoduje, że podwyżek w takim rozmiarze samorządy nie będą musiały wpisywać w swoje koszty – powiedziała. 

  

Dodała, że jest też kilka rozwiązań bardzo precyzyjnie wskazujących na możliwość prowadzenia negocjacji, dostawcy rezerwowego. – Mamy cały wachlarz rozwiązań, to jest szersza ustawa, dzisiaj skupiliśmy się bardzo mocno na rozwiązaniach związanych z samorządami – zaznaczyła. 

  

Ustawa trafi do dalszego merytorycznego dialogu z samorządami. 

 

Zobacz także: Dystrybucja węgla przez samorządy. W tym województwie już rozpoczęto

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej