RAPORT

Pogarda

Javeliny dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Błaszczak przekazał nowe informacje

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany typu „odpal i zapomnij” (fot. DWOT)
Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany typu „odpal i zapomnij” (fot. DWOT)

Najnowsze

Popularne

Kolejne brygady WOT otrzymały przeciwpancerne pociski kierowane Javelin. To znaczące wzmocnienie potencjału bojowego Wojska Polskiego – napisał w mediach społecznościowych minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak.

Terytorialsi będą ćwiczyć przy granicy z Białorusią

Od piątku do niedzieli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i żołnierze wojsk operacyjnych będą przeprowadzać ćwiczenia w strefie przygranicznej z...

zobacz więcej

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, typu „odpal i zapomnij”, który może być obsługiwany przez pojedynczego żołnierza. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. 

 

Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 km. Wyrzutnia CLU obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy. 

 

Dostarczane siłom ukraińskim przez państwa zachodnie Javeliny zdobyły dużą popularność w pierwszej fazie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, gdy wykazały dużą skuteczność w walce z rosyjskimi siłami pancernymi i zmechanizowanymi. 

  

W Polsce pociski Javelin trafiają do żołnierzy obrony terytorialnej. Pierwsze kursy obsługi tej broni odbyły się w czerwcu 2021; jak informował wtedy Błaszczak, kolejne pociski trafiać będą przede wszystkim do brygad WOT rozmieszczonych na wschodzie kraju. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej