RAPORT

Pogarda

Berlin. Viktor Orban spotkał się z Olafem Scholzem

Viktor Orban i Olaf Scholz (fot.PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Viktor Orban i Olaf Scholz (fot.PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Najnowsze

Popularne

Premier Węgier Viktor Orban spotkał się w Berlinie z kanclerzem Olafem Scholzem i jego poprzedniczką Angelą Merkel. Głównym tematem ich rozmów była inwazja Rosji na Ukrainę. Orban krytycznie odniósł się do sankcji nałożonych na Moskwę.

Przywódcy Serbii i Węgier uzgodnili budowę ropociągu

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić i premier Węgier Viktor Orban uzgodnili budowę rurociągu naftowego łączącego oba kraje – napisał w...

zobacz więcej

Spotkanie Orbana z Scholzem trwało około dwóch godzin. Politycy nie wystąpili przed kamerami, ale przebywający w Berlinie szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto potwierdził, że ich rozmowy dotyczyły inwazji Rosji na Ukrainię oraz bezpieczeństwa energetycznego Węgier i Niemiec.


Dyplomata poinformował, że podczas poniedziałkowych ataków rakietowych na Ukrainę, między innymi na Kijów, ambasada Węgier nie ucierpiała i nadal działa.


Jego zdaniem ostatnie posunięcia Putina są oznaką zaostrzenia wojny. – Nasza delegacja przyjechała do Berlina w krytycznym dla naszego kontynentu momencie – stwierdził minister.


Premier Węgier Viktor Orban rozmawiał w Berlinie także z byłą kanclerz Angelą Merkel. Oprócz spotkań z przedstawicielami rządu federalnego uczestniczył także w debacie zorganizowanej przez Komisję Wschodnią Niemieckiej Gospodarki.


W Berlinie Orban wyraził również krytykę wobec sankcji nałożonych na Moskwę przez Unię Europejską. Rząd Orbana zapowiedział niedawno, że Węgry przeprowadzą niewiążące referendum w sprawie unijnych sankcji na Rosję.


We wtorek Orban weźmie udział w dyskusji na temat inwazji Rosji na Ukrainę i kryzysu energetycznego, zorganizowanej przez niemiecki magazyn Cicero.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej