RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Premier do Tuska: To przez pana politykę strzelały przez lata korki od szampana na Kremlu

Szef rządu zarzucił b. premierowi, liderowi Platformy Donaldowi Tuskowi prorosyjską politykę (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)
Szef rządu zarzucił b. premierowi, liderowi Platformy Donaldowi Tuskowi prorosyjską politykę (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Panie Donald Tusk, „silentium est aureum”; to przez pana proniemiecką, a co za tym idzie prorosyjską politykę strzelały przez lata korki od szampana na Kremlu, szedł pan w tej linii 7 lat jako premier Polski i 5 lat jako szef Rady Europejskiej – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

„Donald Tusk zaatakował tych, dzięki którym Polacy są bezpieczni”

Przewodniczący Donald Tusk zaatakował tych, dzięki którym Polacy są bezpieczni, a granica RP chroniona – ocenił pełnomocnik rządu ds....

zobacz więcej

Szef rządu zwrócił się do lidera Platformy we wpisie na Facebooku. Wspomniał o budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2. 


„To Pan jako były szef RE odpowiada za niewystarczające sankcje UE na Rosję po ataku w 2014 roku i wówczas to Pana minister straszył Ukraińców, że jeśli nie podpiszą niekorzystnego porozumienia z Rosją to »wszyscy zginą«. To Pan odpowiadał za realizację niemieckiej linii w polityce energetycznej Polski i Europy. To Pan pozwolił na umowę gazową z Rosją uzależniającą nas od Gazpromu” – ocenił Morawiecki. 


„Proszę swoją nienawiścią nie podpalać Polski” 


„To Pan opowiadał się za dialogiem z Rosją »taką jaką ona jest«. To Pan nie widział powodów do »kategorycznego nie« wobec inwestorów z Rosji. To Pan chciał, żeby Rosja była ważniejszym partnerem gospodarczym Polski” – przytoczył wypowiedzi byłego premiera szef rządu. 


Morawiecki ocenił, że te wszystkie przykłady to więcej niż błąd. „To zbrodnia...” – napisał. 


„Proszę swoją nienawiścią nie podpalać Polski, swoim hejtem nie antagonizować Polaków i wytłumaczyć się z tych kardynalnych błędów” – można przeczytać we wpisie. 


W ocenie premiera Polacy zasługują na „wyjaśnienia w tej sprawie”. „Dziś wszyscy ponosimy konsekwencje tych Pańskich błędnych decyzji” – ocenił Morawiecki. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej