RAPORT

Pogarda

Naraził swoje życie, by uratować pilota myśliwca. Kim jest nowy szef BBN?

Najnowsze

Popularne

Prezydent Andrzej Duda powołał Jacka Siewierę na nowego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Siewiera – oficer, lekarz, prawnik, twórca Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej WIM, a ostatnio minister w Kancelarii Prezydenta – zastąpił na tym stanowisku Pawła Solocha.

Jacek Siewiera nowym ministrem w Kancelarii Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda powołał w środę na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Jacka Siewierę – oficera, lekarza, prawnika. Polska...

zobacz więcej

Prezydent odwołał Pawła Solocha z funkcji szef BBN i jednocześnie powołał go na swojego doradcę społecznego. Podczas uroczystości w Belwederze Soloch został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent odznaczył także byłego dyrektora Biura Odznaczeń i Nominacji Kancelarii Prezydenta RP Romana Kronera Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

  

Miejsce Solocha zajął Jacek Siewiera, dotychczasowy sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. 

  

Prezydent ocenił, że przez ostatnie siedem lat – podczas których Soloch stał na czele Biura – wydarzyło się dużo dobrych rzeczy dla Polski. 

  

– Po to tutaj jesteśmy, takie jest nasze zadanie, po to ja zostałem wybrany, po to powierzyłem panom obowiązki, żeby Polska i jej otoczenie, i to wszystko, co jej dotyczy było przez nas i naszą pracę zmieniane na lepsze. Wierzę w to głęboko, że tak się stało w warstwie tych wydarzeń, które dotyczyły budowania sfery bezpieczeństwa Polski – mówił Duda.

„Koronawirus jak beczka piwa – każdy kraj ma własną do wypicia”

Każde państwo ma beczkę piwa, które się naważyło do wypicia. Pytanie, czy wypije się ją na raz, czy będzie próbowało zrobić to powoli – powiedział...

zobacz więcej

Prezydent dziękował za wysiłki na rzecz doprowadzenia do obecności amerykańskich wojsk w Polsce i modernizacji polskiej armii.


– Wierzę w to, że to jest wielkie dzieło, które przyczynia się do tego, że dzisiaj Polska jest silniejsza, że dzisiaj – mimo bardzo trudnej sytuacji międzynarodowej – można spokojniej patrzeć na bezpieczeństwo Polski – podkreślił. 

  

Duda – zwracając się do Siewiery – wskazał, że przejmuje on dobrze funkcjonujące i „rozpędzone” Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, które jest „wtopione” w dzisiejszy krajobraz budowania bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. 

  

Prezydent wyraził przekonanie, że Siewiera poradzi sobie na nowym stanowisku. – Jestem przekonany, że to jest dobry wybór, że pan będzie dalej prowadził sprawy BBN, kontynuował to wielkie i bardzo dobrze rozpoczęte i realizowane zadanie, które do tej pory było w rękach pana ministra Pawła Solocha – oświadczył. 


Szef BBN odpowiada Tuskowi. Przypomniał o dokumencie NATO z 2010 roku

Komentując decyzje przywódców NATO Donald Tusk ocenił w środę, że bezpieczeństwo Polski spada. Skrytykował przy tym polską delegację z prezydentem...

zobacz więcej

Kim jest Jacek Siewiera? 

 

Jacek Siewiera ministrem w KPRP został w czerwcu tego roku. Wcześniej pełnił zawodową służbę wojskową w Wojskowym Instytucie Medycznym w stopniu majora. W trakcie służby utworzył Oddział Kliniczny Medycyny Hiperbarycznej WIM – pierwszy w Polsce wojskowy ośrodek kliniczny dedykowany leczeniu personelu podwodnego oraz latającego Sił Zbrojnych. 

  

Prezydent Duda, powołując w czerwcu Siewierę na prezydenckiego ministra, podkreślał, że darzy go wielkim szacunkiem i sympatią, ponieważ jest osobą nietuzinkową i wszechstronnie przygotowaną do zajmowania się różnymi dziedzinami. Prezydent zwracał wówczas uwagę na szerokie kompetencje Siewiery, który jest lekarzem specjalizującym się w medycynie ratunkowej i hiperbarycznej, doktorem nauk medycznych, prawnikiem, a także specjalistą z zakresu strategii i innowacji. 

  

Jacek Siewiera urodził się w 1984 r. we Wrocławiu. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu. Obronił rozprawę doktorską w Katedrze Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jest specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii oraz autorem pierwszego w Polsce podręcznika poświęconego ograniczeniom technologii podtrzymującej życie zatytułowanego „Terapia daremna dla lekarzy i prawników”. Ukończył z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Oksfordzkim w dziedzinie „Strategii i Innowacji” – czytamy w biogramie Siewiery opublikowanym na stronie prezydenckiej kancelarii. 


Szef BBN o tematach wystąpienia prezydenta na sesji ONZ

– Wojna na Ukrainie, bezpieczeństwo żywnościowe, sprawy energetyczne i kryzys klimatyczny – to tematy, które prezydent Andrzej Duda poruszy w...

zobacz więcej

Siewiera dwukrotnie został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Zasługi za Dzielność. W 2019 r. otrzymał go za uratowanie ludzkiego życia w przeprowadzonej w komorze hiperbarycznej wielogodzinnej operacji, podczas której zaryzykował własnym życiem. Prezydent Duda, wręczając wówczas odznaczenie, mówił: „Pana doktora odznaczyłem dzisiaj krzyżem za dzielność; za coś, co miało miejsce prawdopodobnie pierwszy raz w dziejach światowej medycyny; za coś, co miało fundamentalne znaczenie nie tylko dlatego, że uratowało życie pacjentowi, pilotowi (...) ale przede wszystkim dlatego, że pan doktor porucznik Jacek Siewiera zaryzykował własne życie, by uratować pacjenta, żołnierza”. 

   

W roku 2020 prezydent po raz drugi odznaczył Siewierę Krzyżem Zasługi za Dzielność – za kierowanie Polską Wojskowo-Cywilną Misją Medyczną w Lombardii w trakcie pandemii COVID-19. Siewiera był również Dowódcą Polskiej Wojskowej Misji Medycznej do USA; w kwietniu 2020 r., w okresie nasilenia epidemii COVID-19, misja przebywała w Chicago. Obie misje miały na celu wymianę doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności walki z epidemią. 

  

Jak czytamy na stronie KPRP, w trakcie wizyty w Białym Domu Jacek Siewiera otrzymał oficjalne podziękowania od prezydenta Stanów Zjednoczonych za wkład polskich medyków w zwalczanie pandemii SARS CoV2 w USA i został odznaczony amerykańskim Wojskowym Medalem Zasługi Stanu Illinois. 

  

Siewiera jest autorem m.in. pierwszych zaprojektowanych w Polsce modułowych szpitali. W 2012 r. został odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego, jest też laureatem Portretów Polskiej Medycyny. Od czasów studenckich jest autorem publikacji z zakresu ratownictwa i ochrony ludności, a także założycielem Centrum Ratownictwa. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej