RAPORT

Pogarda

Ten kościół opisywał Długosz. Odnaleziono fundamenty [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

To miały być jedynie prace konserwatorskie, a zakończyły się odnalezieniem perły, której szukano pół wieku. Fundamenty średniowiecznego kościoła pod wezwaniem Jana Chrzciciela odkryto przy Kaplicy św. Jakuba w Sławkowie. O kościele tym wspominał żyjący w XV wieku kronikarz Jan Długosz.

Peru: Odkryto szczątki ponad 70 dzieci

Cmentarz ze szczątkami ponad 70 dzieci, złożonych w ofierze w czasach kultury Chimu około tysiąca lat temu, odkryli archeolodzy w pobliżu miasta...

zobacz więcej

– To wielka radość, czekaliśmy na to 50 lat, bo wiedzieliśmy mniej więcej, gdzie znajdował się ten kościół. Podczas prac budowlanych natrafiono na szeroki mur zbudowany na zaprawie wapiennej. Po nitce do kłębka odkryliśmy cały rzut tego kościoła – przekazał archeolog dr Jacek Pierzak.


Kościół ufundował biskup krakowski Jan Muskata (ok. 1250–1320) na przełomie XIII i XIV w. Obiekt służył wiernym do 1455 r. – Wtedy to oddziały zaciężne, walczące podczas wojny trzynastoletniej u boku Kazimierza Jagiellończyka z Krzyżakami nie otrzymały żołdu. Wracając do domu żołdacy pod dowództwem Jana Świeborowskiego „rekompensowali” to sobie grabiąc i niszcząc tereny, przez które przejeżdżali. Spalili wówczas Czeladź, zniszczyli kościół w Sławkowie, ukradli 100 koni z kopalni olkuskich, które napędzały kieraty – urządzenia służące do odprowadzania wody z kopalń – powiedział dr Pierzak.


O sławkowskim kościele wspomina w swoich kronikach Jan Długosz (1415-1480), pisząc o ufundowaniu przez ówczesnego biskupa krakowskiego tego obiektu oraz szpitala i klasztoru w tej okolicy.


Jak przekazał dr Pierzak, rozpoczęto właśnie rozmowy z gospodarzem terenu i konserwatorem zabytków na temat ewentualnego wyeksponowania i udostępnienia znaleziska zwiedzającym.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej