RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rój Drakonidów nad Polską. Synoptycy zdradzają najlepszą porę do obserwacji meteorów

Szczyt Drakonidów przypada na noc z soboty na niedzielę (fot. Shutterstock/AstroStar, zdjęcie ilusracyjne)
Szczyt Drakonidów przypada na noc z soboty na niedzielę (fot. Shutterstock/AstroStar, zdjęcie ilusracyjne)

Najnowsze

Popularne

W sobotę wieczorem będą najlepsze warunki, aby zobaczyć na niebie spadające gwiazdy – informują eksperci Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. Drakonidy, bo tak nazywa się ten rój meteorów, występują tylko w październiku.

Kosmiczna kolizja. Sonda NASA celowo uderzyła w planetoidę

Sonda NASA zgodnie z planem zderzyła się we wtorek nad ranem z planetoidą Dimorphos w ramach misji DART – pierwszego w historii testu obrony...

zobacz więcej

Synoptycy wyjaśniają, że w naszym Układzie Słonecznym krążą pierścienie pyłu, które pokrywają się w przybliżeniu z orbitą dawno rozpadłej albo wciąż jeszcze krążącej komety. Tak, jak my pozostawiamy ślady na śniegu, tak komety pozostawiają swój ślad w przestrzeni kosmicznej. W pierścieniu pozostawionym przez kometę krąży przede wszystkim pył, który kiedyś został wyrzucony z tej komety. Kiedy więc Ziemia, krążąc po swojej orbicie, przechodzi przez taki pierścień pyłu, obserwujemy zwiększoną liczbę meteorów, czyli rój meteorów. 

  

Dlaczego Drakonidy? Wszystko przez gwiazdozbiór Smoka 

 

Roje meteorów, przez które co roku przechodzi Ziemia w tym samym czasie, mają własne nazwy pochodzące od gwiazdozbiorów, w których znajduje się pozorny punkt wyjściowy roju (radiant). 

  

Występujące między 6 a 10 października z maksimum przypadającym na 8 października nazywają się Drakonidami. Powstają one, gdy Ziemia zderza się z kawałkami pyłu wyrzuconego przez kometę 21P/Giacobini-Zinner (stąd kiedyś używana była nazwa Giacobinidy), która okrąża Słońce w ciągu 6,6 roku i wędruje aż w pobliże Jowisza. Rój znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka, który świeci wysoko na niebie blisko zenitu. 

Jak „powstają” meteory? 

 

Spadające cząstki pyłu stają się dla nas widoczne, kiedy z wielką prędkością, 30 km/s i więcej, wchodzą w atmosferę Ziemi. Na wysokości około 100 km ściśnięte cząsteczki gazów zderzają się z innymi cząsteczkami i atomami powietrza i pobudzają je do świecenia.  

 

Świecenie to obserwujemy jako znane, krótkotrwałe zjawisko świetlne zwane meteorem, albo potocznie „spadającą gwiazdą”. W taki właśnie sposób wzdłuż drogi meteorytu powstaje długi, świecący kanał powietrzny, który widzimy na niebie jako meteor. 

 

Kiedy obserwować rój Drakonidów 

  

IMGW podaje, że szczyt Drakonidów przypada na noc z soboty na niedzielę, na godzinę 3:00. Natomiast najlepszym czasem na obserwację będzie sobotni wieczór. 

 

Zobacz także: Lądownik NASA „usłyszał” zaskakujące odgłosy z Marsa. Po tym zrobiono te zdjęcia 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej