
Sejm przyjął w piątek ustawę dot. zamrożenia ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku w ramach tzw. tarczy solidarnościowej – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak przekazała szefowa resortu Anna Moskwa, trwają prace na kolejnymi rozwiązaniami, aby podwyżki cen za energię elektryczną w przyszłym roku nie dotknęły „drastycznie” Polaków.
Pracujemy nad innym rodzajem przyznawania taryf dla odbiorców indywidulanych, aby móc zablokować podwyżki na prąd – powiedziała minister klimatu i...
zobacz więcej
7 października Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku ze względu na okoliczności na rynku energii elektrycznej. Jak wyjaśnia resort klimatu w opublikowanym na stronie rządowej komunikacie, „nowe przepisy przełożą się na brak wzrostu kosztów energii dla większości polskich rodzin”.
W praktyce oznacza to, że „nie zapłacą one wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kilowatogodzin (kWh)”. Gospodarstwa domowe, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnością, będą objęte wyższym limitem – do 2,6 tys. kWh. Natomiast limit do 3 tys. kWh dotyczy rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.
„Wprowadzony zostanie też specjalny dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła – poinformowano. Dodatek będzie wynosił 1000 zł, a „w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł”.
Czytaj także: Opłaty za prąd będą zamrożone w 2023 r. do zużycia 2000 kWh dla wszystkich
By móc otrzymać dodatek, będzie trzeba uzyskać wpis lub zgłosić źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Nadwyżka ponad limit – 2 tys., 2,6 tys. lub 3 tys. kWh – będzie rozliczana według taryfy wyznaczonej na 2023 r.
Nawet 70-75 proc. gospodarstw domowych w Polsce może zmieścić się w proponowanych przez rząd limitach zużycia energii, co oznacza, że nie obejmą...
zobacz więcej
Z zamrożenia cen prądu w przyszłym roku – jak podaje MKiŚ – skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). Rząd przeznaczy na to rozwiązanie ok. 23 mld zł.
– Zagwarantowanie naszym obywatelom spokoju i pewności, że nie dotkną ich drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej od początku było naszym priorytetem. Dlatego w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do określonych limitów rocznych zużycia – podkreśla minister Moskwa.
Ministerstwo podkreśliło jednocześnie, że „premiowane będzie oszczędzanie energii”.
Jak podkreślono w komunikacie, „te gospodarstwa, które w 2023 r. zużyją nie więcej niż 90 proc. energii z 2022 r., w 2024 r. otrzymają specjalny upust wysokości 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023 r.