RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Sejm przyjął ustawę, która zamraża ceny prądu. Kogo ominą podwyżki?

Sejm przyjął ustawę dot. cen prądu (fot. Shutterstock)
Sejm przyjął ustawę dot. cen prądu (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Sejm przyjął w piątek ustawę dot. zamrożenia ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku w ramach tzw. tarczy solidarnościowej – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak przekazała szefowa resortu Anna Moskwa, trwają prace na kolejnymi rozwiązaniami, aby podwyżki cen za energię elektryczną w przyszłym roku nie dotknęły „drastycznie” Polaków.

Min. Moskwa zapowiada zablokowanie podwyżek energii

Pracujemy nad innym rodzajem przyznawania taryf dla odbiorców indywidulanych, aby móc zablokować podwyżki na prąd – powiedziała minister klimatu i...

zobacz więcej

7 października Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku ze względu na okoliczności na rynku energii elektrycznej. Jak wyjaśnia resort klimatu w opublikowanym na stronie rządowej komunikacie, „nowe przepisy przełożą się na brak wzrostu kosztów energii dla większości polskich rodzin”.

 

W praktyce oznacza to, że „nie zapłacą one wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kilowatogodzin (kWh)”. Gospodarstwa domowe, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnością, będą objęte wyższym limitem – do 2,6 tys. kWh. Natomiast limit do 3 tys. kWh dotyczy rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

 

„Wprowadzony zostanie też specjalny dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła – poinformowano. Dodatek będzie wynosił 1000 zł, a „w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł”.


 Czytaj także: Opłaty za prąd będą zamrożone w 2023 r. do zużycia 2000 kWh dla wszystkich


By móc otrzymać dodatek, będzie trzeba uzyskać wpis lub zgłosić źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.


Nadwyżka ponad limit – 2 tys., 2,6 tys. lub 3 tys. kWh – będzie rozliczana według taryfy wyznaczonej na 2023 r.

Tyle gospodarstw domowych uniknie podwyżek cen prądu. Minister rozwoju podał liczbę [WIDEO]

Nawet 70-75 proc. gospodarstw domowych w Polsce może zmieścić się w proponowanych przez rząd limitach zużycia energii, co oznacza, że nie obejmą...

zobacz więcej

Z zamrożenia cen prądu w przyszłym roku – jak podaje MKiŚ – skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). Rząd przeznaczy na to rozwiązanie ok. 23 mld zł.

 

– Zagwarantowanie naszym obywatelom spokoju i pewności, że nie dotkną ich drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej od początku było naszym priorytetem. Dlatego w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do określonych limitów rocznych zużycia – podkreśla minister Moskwa.

 

Ministerstwo podkreśliło jednocześnie, że „premiowane będzie oszczędzanie energii”.


Jak podkreślono w komunikacie, „te gospodarstwa, które w 2023 r. zużyją nie więcej niż 90 proc. energii z 2022 r., w 2024 r. otrzymają specjalny upust wysokości 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023 r.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej