RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ukraińscy dyplomaci oburzeni na Komitet Noblowski. „Zrównał ofiarę z agresorem”

Ukraińscy dyplomaci skrytykowali Komitet Noblowski (fot. Shutterstock)
Ukraińscy dyplomaci skrytykowali Komitet Noblowski (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Decyzja o uhonorowaniu Pokojową Nagrodą Nobla organizacji pozarządowych z Ukrainy i Rosji oraz obrońcy praw człowieka z Białorusi zrównuje ofiarę agresji z państwami, które jej dokonują – ocenili w piątek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak i kończący misję ambasador w Niemczech Andrij Melnyk.

Ambasador USA: Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla

Polska, udzielając pomocy Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy, zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla – ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową...

zobacz więcej

„Komitet Noblowski w interesujący sposób rozumie słowo »pokój«. Reprezentanci dwóch państw, które zaatakowały trzecie, wspólnie otrzymują Nagrodę Nobla. Ani rosyjskie, ani białoruskie organizacje nie potrafiły stawić oporu wojnie. Tegoroczny Nobel jest »rewelacyjny«” – napisał Podolak na Twitterze.

 

Wtórował mu Melnyk, podkreślając, że tegoroczna nagroda świadczy o „najbardziej szalonym podejściu (Komitetu Noblowskiego) do pokoju w (jego całej) historii”.

 

Dyplomata wyjaśnił, że „nie ma nic przeciwko” pozostałym laureatom, lecz nie zgadza się na „stawianie w jednym słowiańskim geopolitycznym szeregu Ukrainy – ofiary rosyjskiej wojny na wyniszczenie oraz Rosji i jej białoruskiego wspólnika”. Jest to „prawdziwie druzgocące” – ocenił ambasador, który ma w najbliższym czasie opuścić Berlin i zostać wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy.

 

Czytaj także: Przyznano literacką nagrodę Nobla


Założone w 2007 roku w Kijowie Centrum Wolności Obywatelskich otrzymało w piątek Pokojową Nagrodę Nobla za rok 2022. Nagrodę przyznano też więzionemu białoruskiemu opozycjoniście Alesiowi Bialackiemu oraz zdelegalizowanej przez Kreml rosyjskiej organizacji Memoriał, zajmującej się upamiętnianiem sowieckich zbrodni.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej