RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Biskup pozwał RASP. Domaga się przeprosin i wpłaty na cel społeczny

Bp Marek Mendyk (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Bp Marek Mendyk (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Do Sądu Okręgowego w Świdnicy wpłynął pozew biskupa świdnickiego Marka Mendyka przeciwko wydawcy portalu newsweek.pl. Duchowny żąda publikacji przeprosin i 100 tys. zł na cel społeczny za naruszenie dóbr osobistych w tekście dotyczącym molestowania.

„Im zależy, by Polacy byli skonfliktowani”. Hakerski atak z Rosji na stronę Akcji Katolickiej

9 sierpnia dokonano ataku hakerskiego na stronę internetową Akcji Katolickiej w Polsce. Został on przeprowadzony z adresów IP znajdujących się na...

zobacz więcej

Tekst pt. „Biskup oskarżony o molestowanie chce »wyjaśnienia sprawy«. To ruch wyprzedzający. Uruchomienie procedury może mu pomóc” – ukazał się w internetowym wydaniu newsweek.pl 14 sierpnia.


26 września do Sądu Okręgowego w Świdnicy wpłynął pozew o ochronę dóbr osobistych, który w imieniu bp. Marka Mendyka złożyli jego pełnomocnicy.


Oświadczenie


„Oświadczamy, że w przedmiotowym materiale zawarto bezpodstawne i niezgodne z prawdą twierdzenia dotyczące ks. biskupa Marka Mendyka. Przedstawione w materiale informacje dotyczące rzekomego popełnienia przestępstwa wykorzystania małoletniego (...) nie mają żadnego poparcia w rzeczywistym stanie faktycznym. Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu bezpodstawnego naruszenia dobrego imienia czci oraz godności(…)” – powód domaga się publikacji przeprosin takiej treści w serwisie newsweek.pl. Biskup chce też usunięcia materiału z serwisu, 100 tys. zł na cel społeczny i pokrycia kosztów sądowych przez Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o.


Kierownik Komunikacji Zewnętrznej RASP Agnieszka Skrzypek-Makowska w imieniu firmy odmówiła PAP komentarza w tej sprawie tłumacząc, że firma nie komentuje spraw sądowych, w których jest stroną.

Reklama albo niekorzystne artykuły. Wpolityce.pl: Czy „Newsweek” szantażował prywatną uczelnię?

Portal wpolityce.pl ujawnił, że tygodnik „Newsweek” miał próbować szantażować prywatną uczelnię, zmuszając ją do wykupienia reklam. Gdy Collegium...

zobacz więcej

W sierpniu biskup świdnicki Marek Mendyk zwrócił się do metropolity wrocławskiego o podjęcie działań mających na celu zbadanie i wyjaśnienie sprawy dot. oskarżeń go o molestowanie. Było to pokłosie wywiadu udzielonego tygodnikowi „Newsweek” przez b. kleryka Andrzeja Pogorzelskiego.


W wywiadzie powiedział on, że w wieku ośmiu lat był molestowany przez ówczesnego księdza z Głuszycy Marka Mendyka (dziś biskupa świdnickiego).


W wydanym wówczas oświadczeniu bp Mendyk oświadczył „z całą stanowczością, że (…) zarzut molestowania jest nieprawdą”. 


„Nie godzę się, aby kłamstwa, pomówienia formułowane pod moim adresem były także powielane przez inne media. Całą sprawę przekazuję odpowiednim prawnikom, a od Pana, który – być może pod wpływem innych – formułował takie oskarżenia, żądam publicznego przeproszenia” – napisał biskup w oświadczeniu opublikowanym na stronie diecezji świdnickiej.


W specjalnym komunikacie poinformował też, że „w związku z kierowanym wobec mnie publicznym oskarżeniem, zwróciłem się dziś do Metropolity Wrocławskiego z pisemną prośbą o podjęcie przewidzianych prawem kanonicznym działań, mających na celu zbadanie i wyjaśnienie sprawy. Poinformowałem o tym także Nuncjaturę Apostolską w Polsce”. Duchowny zadeklarował gotowość współpracy z władzami kościelnymi oraz organami państwowymi w celu wyjaśnienia zarzutu.


Artykuł na newseewk.pl ukazał się po publikacji tych oświadczeń.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej