RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zdementowali 1,7 tys. fejków w ciągu 2,5 roku. Około 500 o napaści na Ukrainę

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski (fot. PAP/Albert Zawada)
Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski (fot. PAP/Albert Zawada)

Dezinformacja jest w stanie zmieniać zachowania społeczeństw – powiedział w piątek w Kielcach przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski. Podczas konferencji „Edukacja Medialna – co oznacza?” przedstawiono projekt #FakeHunter realizowany przez Polską Agencję Prasową, którego celem jest walka z dezinformacją w sieci. – W ciągu 2,5 roku serwis zdementował około 1,7 tys. informacji, z czego jedna trzecia dotyczyła rosyjskiej agresji na Ukrainę. Czyli zdementowaliśmy około 500 nieprawdziwych informacji będących bardzo często produktem działania rosyjskiej propagandy – poinformował Wiktor Świetlik jeden z twórców projektu #FakeHunter.

KRRiT wykreśliła Russia Today z rejestru programów

Rosyjskie kanały, w tym Russia Today, zostały wykreślone przez KRRiT z rejestru programów – poinformował na Twitterze Janusz Cieszyński,...

zobacz więcej

Konferencja została zorganizowana z okazji otwarcia w Polskim Radiu Kielce Centrum Edukacji Medialnej. Podczas spotkania w Kielcach dyskutowano o roli i znaczeniu edukacji medialnej we współczesnym świecie, metodach walki z fake newsami i zagrożeniach, jakie niesie za sobą dezinformacja.

 

– Edukacja medialna zdefiniowana jest jako umiejętność świadomego i krytycznego odbioru mediów. Przy takim rozwoju technologii mamy tak wiele zagrożeń wynikających z tego, że nie jesteśmy ciekawi tego, z jakiego źródła płynie do nas dana informacja. Większość tego strumienia informacyjnego, które przepuszczamy przez nasze umysły, jest zbiorem nieświadomym i bezkrytycznym – powiedział przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

 

Czytaj także: Błąd Rady Unii Europejskiej, który wykorzystała rosyjska propaganda

 

Dodał, że ostatnie wydarzenia na świecie (pandemia COVID-19 i wojna na Ukrainie) pokazały, jak niebezpiecznym narzędziem jest dezinformacja. – Dezinformacja obecna w sieci jest w stanie zmieniać zachowania społeczeństw. Jeśli się nie nauczymy, nie wyrobimy sobie pewnych nawyków sprawdzania i weryfikowania informacji, to nie poradzimy sobie we współczesnym świecie i będziemy narażeni na różnego rodzaju ataki dezinformacyjne – podkreślił Kołodziejski.

 

Prezes PAP: Istotną rolą mediów naszego regionu jest upowszechnianie wiedzy o rosyjskiej dezinformacji

Ważnym zadaniem mediów publicznych Europy Środkowo–Wschodniej jest nauczenie zachodnioeuropejskich dziennikarzy demaskowania rosyjskiej propagandy...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Demaskujemy fake newsy


Wiktor Świetlik z Polskiej Agencji Prasowej przedstawił projekt #FakeHunter, którego celem jest walka z dezinformacją w internecie. Zaznaczył, że przez pierwsze dwa lata działalności serwis skupiał się na sprawach zdrowotnych związanych z pandemią, później na konflikcie granicznym z Białorusią, a teraz na rosyjskiej dezinformacji związanej z wojną na Ukrainie.

 

– W ciągu 2,5 roku serwis zdementował około 1,7 tys. informacji, z czego jedna trzecia dotyczyła rosyjskiej agresji na Ukrainę. Czyli zdementowaliśmy około 500 nieprawdziwych informacji będących bardzo często produktem działania rosyjskiej propagandy – powiedział jeden z twórców projektu #FakeHunter.

 

Dodał, że twórcy serwisu podejmują również dodatkowe działania, wśród nich jest m.in. powstanie Centrum Analiz. – Pierwsze analizy już powstają, są one tłumaczone na język angielski. Przy ich tworzeniu wykorzystujemy dotychczasowe informacje serwisu i fact-checking, czyli przeprowadzone dekonstrukcje nieprawdziwych informacji. Dekonstrukcja polega przede wszystkim na odniesieniu się do autentycznych źródeł, przez jakie źródła informacja przechodziła i jak się zmieniała – podkreślił Świetlik.

 


Dyrektor Centrum Edukacji Medialnej Paulina Prędotka zaznaczyła, że powinniśmy dążyć do tego, aby być świadomymi odbiorcami informacji. – Ważne jest krytyczne spojrzenie na informacje, które czytamy i docierające do nas przekazy. Niezwykle ważne jest porównywanie informacji, docieranie do ich źródeł, a także poznanie ich autora. Do każdej informacji musimy podchodzić zdroworozsądkowo, nie możemy bazować jedynie na emocjach i sensacji – powiedziała Prędotka.

 

Konferencja „Edukacja Medialna - co oznacza?” jest częścią obchodów 70-lecia Polskiego Radia Kielce. 
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej