RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Brytyjczycy szukają gazu i ropy na Morzu Północnym

Brytyjczycy szukają gazu i ropy na Morzu Północnym (fot. George Rose / Contributor / Gettyimages)
Brytyjczycy szukają gazu i ropy na Morzu Północnym (fot. George Rose / Contributor / Gettyimages)

Najnowsze

Popularne

W Wielkiej Brytanii ruszył w piątek proces przyznawania nowych koncesji na poszukiwanie oraz wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z Morza Północnego. Jak się oczekuje, przyznanych zostanie około 100 koncesji.

We Francji brakuje paliwa. Kilometrowe kolejki samochodów

Na wielu stacjach benzynowych we Francji ustawiają się od kilku dni kilometrowe kolejki samochodów. Około 15 proc. stacji w kraju nie ma paliwa,...

zobacz więcej

Decyzja o wydawaniu nowych koncesji budzi spore kontrowersje. Aktywiści klimatyczni, ale też Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) i Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) wskazują, że jeśli ma być szansa na utrzymanie wzrostu średniej temperatury na Ziemi poniżej 1,5 st. Celsjusza, należy rezygnować z paliw kopalnych, a nie uruchamiać nowe projekty.


Brytyjski rząd przekonuje, że nowe poszukiwania zwiększą bezpieczeństwo energetyczne i przyczynią się do powstania miejsc pracy dla osób wykwalifikowanych. "Nielegalna inwazja Putina na Ukrainę oznacza, że teraz ważniejsze niż kiedykolwiek jest, abyśmy jak najlepiej wykorzystali suwerenne zasoby energetyczne" - oświadczył minister biznesu Jacob Rees-Mogg.


Zwolennicy poszukiwań na Morzu Północnym argumentują też, że one wcale nie są sprzeczne z rządowym zobowiązaniem do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r., bo paliwa stamtąd zastąpią te importowane, więc dzięki ograniczeniu transportu ślad węglowy będzie niższy.

Grupa Wagnera niezadowolona z Kremla. Były dowódca ujawnia sytuację w formacji

Niezadowolenie i destabilizacja – tak sytuację w oddziałach najemników z grupy Wagnera opisuje były dowódca formacji Marat Gabidullin. W wywiadzie...

zobacz więcej

Zwolennicy i przeciwnicy zgodni w jednej kwestii


Zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy nowych poszukiwań zgadzają się natomiast co do tego, że nie będą one rozwiązaniem bieżących problemów z wysokimi cenami energii, bo średni czas między odkryciem złóż a rozpoczęciem eksploatacji wynosi ok. 5 lat.


Do poszukiwań oferowanych jest 898 lokalizacji na Morzu Północnym, przy czym cztery jego obszary - u wybrzeży hrabstw Norfolk, Lincolnshire i Yorkshire - gdzie wiadomo, że znajdują się złoża i w pobliżu których istnieje już infrastruktura do wydobycia, wskazano jako priorytetowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej