RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szefernaker o sabotowaniu dystrybucji węgla. „Protest samorządowców był protestem politycznym”

Najnowsze

Popularne

Jest 2500 wójtów, burmistrzów, prezydentów w Polsce. Dzisiaj na proteście, jeżeli chodzi o włodarzy, myślę, że było kilkadziesiąt osób, bo 150 to byli wszyscy, którzy w nim uczestniczyli – komentował protest przed budynkiem KPRM wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker. Piątkowy wiec zwołali samorządowcy, aby wyrazić sprzeciw wobec rosnących cen za energię elektryczną. Szefernaker ocenił, że „protest samorządowców był protestem politycznym”.

Prezes PGE: Przy współpracy samorządów cena tony węgla może wynieść poniżej 3000 zł

W opinii prezesa Polskiej Grupy Energetycznej Wojciecha Dąbrowskiego dzięki „zaangażowaniu i współpracy” samorządów z PGE ceny węgla zimą nie...

zobacz więcej

Wiceszef MSWiA zwrócił uwagę, że zmiana ceny dotyczy różnych surowców. Zapowiedział też, że samorządom zostaną przedstawione konkretne propozycje w sprawie dystrybucji węgla, gdy będą już one ustalone. Kolejne rozmowy z samorządowcami odbędą się w połowie przyszłego tygodnia.

– W środę odbędzie się nadzwyczajne – z inicjatywy rządu – posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, na którym będą przedstawione rozwiązania dotyczące przede wszystkim dystrybucji węgla – zapowiedział wiceminister. To fakultatywna propozycja dla samorządów, jeżeli dany samorząd uważa, że chce się w to włączyć, że ma takie możliwości, zapraszamy do tego – dodał.


– Wszystkim nam zależy na tym, żeby mieszkańcy gmin, województw, naszych małych miejscowości ponosili jak najmniejsze straty w związku z tym, że Rosja zaatakowała Ukrainę – zaznaczył Paweł Szefernaker.

 

Protest samorządowców

 

– Przede wszystkim jednak myślę, że warto rozmawiać merytorycznie, a nie tak jak dzisiaj skrajnie politycznie, bo ten dzisiejszy protest nie miał nic wspólnego z merytoryczną rozmową – ocenił wiceminister, odnosząc się do pikiety samorządowców pod hasłem „Tylko ciemność”, która odbyła się w piątek po południu przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

 

Czytaj także: Sasin odpowiada opozycji ws. kryzysu energetycznego


Manifestanci sprzeciwiali się podwyżkom cen za energię elektryczną. Samorządowcy z flagami swoich miast szli chodnikiem, nie wznosili żadnych okrzyków. Wcześniej przed Sejmem złożyli petycję w sprawie ograniczenia kosztów za energię elektryczną na ręce wicemarszałków Sejmu – Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Włodzimierza Czarzastego oraz wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego.

PO chciała likwidować węgiel, teraz mówią, że jest go za mało. Nowy spot PiS

Rząd uspokaja, że kolejne dostawy węgla są w drodze do Polski i na zimę tego surowca na pewno nie zabraknie. Innego zdania jest Platforma...

zobacz więcej

– Jesteśmy w tej chwili cały czas na pierwszej linii frontu. (…) Kryzys energetyczny, ceny które są absolutnie nie do udźwignięcia przez obywateli i przez samorząd. Niektórzy z was odkrywali podwyżki rzędu kilkuset procent. Ten rząd nie radzi sobie z sytuacją i spycha odpowiedzialność na samorządy. W październiku wymyślili, że to my będziemy odpowiedzialni za kupowanie i dystrybucję węgla – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

W ocenie wiceszefa MSWiA, protest miał charakter polityczny.


– Jest 2500 wójtów, burmistrzów, prezydentów w Polsce. Dzisiaj na tym proteście, jeżeli chodzi o włodarzy, myślę, że było kilkadziesiąt osób, bo 150 osób to byli wszyscy, którzy uczestniczyli w tym proteście. W związku z tym, że spoglądałem na ten protest, to bardzo dobrze widziałem – 150 osób w tym kilkudziesięciu włodarzy – ocenił Szefernaker podczas konferencji prasowej.

 

– Ja słuchałem wszystkich wystąpień; tam były wystąpienia o charakterze politycznym. To, że ktoś żąda różnych rozwiązań w imieniu mieszkańców, to może niech żąda od Władimira Putina, żeby zakończył wojnę. Chodzi o to, żeby usiąść i porozmawiać, jak dany problem rozwiązać – dodał.

 


– Dziś o godzinie 12 przybyłem do kancelarii premiera, żeby oczekiwać na jakąś petycję, na jakiś list, jakieś punkty, które są propozycją rozwiązania sytuacji. Tymczasem po półtorej godziny oczekiwania w Biurze Przepustek nie doczekałem się żadnej petycji. Ci, którzy dzisiaj dotarli podkancelarię, tutaj po drugiej stronie ulicy wykrzyczeli postulaty polityczne, związane ze zmianą władzy, antyrządowe. Nie było żadnego listu do premiera, żadnego listu do rządu, żadnych propozycji rozwiązania problemu – przekonywał wiceszef MSWiA.


Apel do samorządów o współpracę


W poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaapelował do samorządów, aby angażowały się w dystrybucję węgla wśród mieszkańców, importowanego przez spółki PGE Paliwa i Węglokoks. Jego zdaniem samorządy mają spółki komunalne, które mogą kupować węgiel bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem niż inni pośrednicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej