RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Stan aktywów rezerwowych Polski. NBP podał najnowsze dane

NBP opublikował dane o oficjalnych aktywach rezerwowych kraju (fot. NBP)
NBP opublikował dane o oficjalnych aktywach rezerwowych kraju (fot. NBP)

Najnowsze

Popularne

Aktywa rezerwowe Polski na koniec września wyniosły 154,2 mld euro i w stosunku do końca sierpnia spadły o 0,9 mld euro – podał Narodowy Bank Polski w piątkowym komunikacie.

Ile wyniesie inflacja w przyszłym roku? Wiceprezes NBP podała szacunki

Inflacja powinna delikatnie spadać do końca roku; znaczny jej spadek zobaczymy w 2023 roku – oceniła wiceprezes NBP Marta Kightley w programie...

zobacz więcej

NBP opublikował w piątek dane o oficjalnych aktywach rezerwowych kraju.


Na koniec września 2022 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 154,2 mld euro i był niższy o 0,9 mld euro niż na koniec sierpnia 2022 r. „Stan rezerw wyrażony w dolarach zmniejszył się o 3,2 mld dolarów i osiągnął poziom 151,6 mld dolarów” – wynika z komunikatu.


„Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności” – czytamy. 


Jak dodano „NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne”.


„Zdecydowana ich większość (prawie 70 proc.) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym” – podał bank centralny w piątek. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej