RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Synagoga w Hanowerze zaatakowana w Jom Kipur. „Znak narastającego antysemityzmu”

W środę nieznany sprawca rzucił w okno synagogi w Hanowerze twardym przedmiotem, niszcząc je (fot. SHutterstock/nitpicker)
W środę nieznany sprawca rzucił w okno synagogi w Hanowerze twardym przedmiotem, niszcząc je (fot. SHutterstock/nitpicker)

Najnowsze

Popularne

Podczas obchodów święta Jom Kipur nieznany sprawca rzucił w okno synagogi w Hanowerze twardym przedmiotem, niszcząc je. Społeczność żydowska, politycy, stowarzyszenia i wspólnoty wyznaniowe wyraziły potępienie dla tego czynu. Policja prowadzi śledztwo, ale na razie bez rezultatów – informuje portal dziennika „Welt”. Atak za „brzydki znak narastającego antysemityzmu” w Niemczech uznała minister sprawiedliwości Dolnej Saksonii Barbara Havliza (CDU).

Co piąty Niemiec to antysemita. Potężny problem z niechęcią do Żydów

Z badania na zlecenie American Jewish Committee wynika, że prawie 22 proc. ludzi w Niemczech podziela postawy antysemickie. „Nowa analiza nie...

zobacz więcej

W budynku modliło się około 150 osób, żadna z nich nie odniosła obrażeń. Trwa śledztwo, ale „do tej pory nie są znane żadne informacje na temat ewentualnych sprawców, motywu ani przebiegu przestępstwa” – informuje „Welt”. Nie ustalono również jeszcze, co uszkodziło szybę. 


– Prowadzimy wielokierunkowe, intensywne dochodzenie – potwierdziła rzeczniczka policji. – Wszyscy byliśmy skupieni na modlitwie, około godz. 19 usłyszeliśmy huk – relacjonował Arkadij Litvan, członek zarządu gminy żydowskiej w Hanowerze.


Jak dodał, po wezwaniu policji, wierni kontynuowali modlitwę. – Nie pozwolimy, żeby ci szaleńcy nam przeszkadzali – powiedział. 


Społeczność żydowska jest zszokowana 


Jak przypomina „Welt”, trzy lata wcześniej podczas tego samego święta miał miejsce atak na synagogę w Halle, w następstwie którego śmierć poniosły dwie osoby. Atak na synagogę w Hanowerze potępili już politycy, wspólnoty wyznaniowe i stowarzyszenia. 


– Potępiam to w najostrzejszych słowach. Społeczność żydowska w Niemczech jest zszokowana – skomentował Josef Schuster, przewodniczący Centralnej Rady Żydów. – Przyjmujemy liczne wyrazy solidarności ze strony społeczeństwa obywatelskiego i instytucji państwowych – dodał. 

Antysemityzm skręca w lewo

Wrogość wobec Żydów jako grupy wyznaniowej lub etnicznej – tak Słownik Języka Polskiego definiuje antysemityzm. Choć zjawisko występuje od wieków,...

zobacz więcej

– Ten atak na synagogę w Hanowerze w najważniejsze żydowskie święto, Jom Kipur, jest przerażający i szokujący – powiedział Stephan Weil (SPD), premier Dolnej Saksonii.


– W Dolnej Saksonii nie ma miejsca na antysemityzm, stoimy zdecydowanie po stronie naszych żydowskich obywateli – dodał.


Środowy atak za „brzydki znak narastającego antysemityzmu” w Niemczech uznała minister sprawiedliwości Dolnej Saksonii Barbara Havliza (CDU). – Napełnia nas wielkim niepokojem, że ilość takich ataków rośnie i że zdarzają się w coraz krótszych odstępach czasu – stwierdził zarząd Konferencji Ortodoksyjnych Rabinów (ORD) w Niemczech. 


„Kto rzuci kamieniem, nie zawaha się tez wystrzelić pocisku” 


Według danych MSW, w Dolnej Saksonii w ciągu ostatnich pięciu lat liczba przestępstw antysemickich odnotowanych przez policję wzrosła ze 140 (2017 r.) do 269 (2021 r.). Większość przestępstw dotyczyła mowy nienawiści w postaci hejterskich wpisów w Internecie. 


– Sprawa pokazuje, jak ważne jest podejmowanie konsekwentnych działań przeciwko wszelkim przejawom antysemityzmu – podkreślił inspektor ds. antysemityzmu Dolnej Saksonii, Franz Rainer Enste. 

Fala przemocy pod Sztokholmem: w strzelaninie zginął 19-latek

W strzelaninie, do której doszło w czwartek wieczorem w Soedertaelje pod Sztokholmem, zginął 19-latek, od kul został ranny także 16-latek –...

zobacz więcej

– Nie czuję się niebezpiecznie, wiem że możemy polegać na policji – powiedział Michael Fuerst, przewodniczący gminy żydowskiej w Hanowerze. Skrytykował jednak fakt, że ministerstwo kultury zbyt późno zatwierdziło fundusze na ochronę instytucji żydowskich.


W lecie ministerstwo zatwierdziło na ten cel 5 mln euro. Część z tych środków ma zostać zainwestowana w nowe okna i ogrodzenie synagogi w Hanowerze. 


– To nie do przyjęcia, że nasi żydowscy bracia i siostry są zagrożeni podczas praktykowania wiary w ich świętym miejscu – powiedział Christian Wirz, dziekan Kościoła katolickiego w regionie Hanoweru. Podobne oświadczenia wygłosili przedstawiciele kościoła ewangelickiego i muzułmańskiego. 


„Kto rzuci kamieniem, nie zawaha się tez wystrzelić pocisku” skomentował na Twitterze Ron Prosor, ambasador Izraela w Niemczech. Podkreślił też, że Żydzi powinni czuć się bezpiecznie w Niemczech, a szczególnie w swoich miejscach kultu.


„Jestem pewien, że władze szybko aresztują sprawców” – dodał ambasador.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej