RAPORT

Prorosyjska era Tuska

We Francji brakuje paliwa. Kilometrowe kolejki samochodów

Około 15 proc. stacji w kraju nie ma paliwa (fot. Mustafa Yalcin/Anadolu Agency via Getty Images)
Około 15 proc. stacji w kraju nie ma paliwa (fot. Mustafa Yalcin/Anadolu Agency via Getty Images)

Na wielu stacjach benzynowych we Francji ustawiają się od kilku dni kilometrowe kolejki samochodów. Około 15 proc. stacji w kraju nie ma paliwa, głównie z powodu strajków na tle płacowym w koncernach naftowych.

Niemcy przejęły kontrolę nad filią rosyjskiego Rosnieftu

Rząd Niemiec przejął kontrolę nad niemieckim oddziałem rosyjskiej firmy paliwowej Rosnieft i powierzył go w zarząd Federalnej Agencji ds. Sieci –...

zobacz więcej

– Nie wolno nam panikować – zaapelował rzecznik rządu Olivier Veran, pytany o niedobory paliw szczególnie w regionach Ile-de-France i Hauts-de-France. 

 

Rząd zwrócił się do firm naftowych o podniesienie pensji pracownikom, aby uniknąć strajków, które od kilku dni spowodowały poważne problemy z dostawami paliwa w kraju z koncernów TotalEnergies oraz Esso. 

 

Przyczyną braku paliw na stacjach jest również duży popyt, ponieważ kierowcy chcą korzystać z rabatów na paliwa oferowane przez TotalEnergies. 

Prezydent Joe Biden zwrócił się do Kongresu o dodatkową pomoc dla Ukrainy

Prezydent Joe Biden zwrócił się do Kongresu o dodatkowe 1,7 mld dolarów na pomoc wojskową i ekonomiczną dla Ukrainy. Biały Dom prosi także Kongres...

zobacz więcej

Związki zawodowe organizują strajki w TotalEnergies z powodu niskich płac oraz dywidendy w wysokości 2,6 mld euro, którą koncern zamierza wypłacić swoim akcjonariuszom. 

 

– Dajemy bardzo dużo udziałowcom, ale zupełnie zapominamy o pracownikach – stwierdził sekretarz rady zakładowej CGT TotalEnergies Thierry Defresne. Dodał, że związek nie zgadza się na rekompensatę inflacji kierowcom i akcjonariuszom kosztem pracowników. 

 

Rząd planuje przekazać czek o wartości 100 euro Francuzom, którzy zarejestrują się na platformie oferującej wspólne podróżowanie samochodem, co jest jednym z elementów tzw. planu trzeźwości energetycznej, który we wrześniu zapowiedziała premier Elisabeth Borne, a który szefowa rządu sprecyzowała w czwartek w Paryżu. 

PO chciała likwidować węgiel, teraz mówią, że jest go za mało. Nowy spot PiS

Rząd uspokaja, że kolejne dostawy węgla są w drodze do Polski i na zimę tego surowca na pewno nie zabraknie. Innego zdania jest Platforma...

zobacz więcej

Władze chcą zmniejszyć zużycie energii w kraju o 10 proc. do 2024 r. m.in. poprzez obniżenie temperatury w budynkach zimą do 19 st. i używania klimatyzacji latem dopiero, gdy wewnątrz będzie powyżej 26 st. 

 

Rząd zamierza też nadal promować pracę zdalną, dojazdy do pracy komunikacją miejską, ograniczanie oświetlenia gmachów publicznych i zabytków. Według władz potrzebne jest też instalowanie inteligentnych systemów pomiarów ogrzewania budynków. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej