RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Senat wybrał ławników. „Zatwardziali i wulgarni działacze KOD”

 Wpisy nowych ławników do Sądu Najwyższego (fot. mat. pras.)
Wpisy nowych ławników do Sądu Najwyższego (fot. mat. pras.)

Politycy opozycji w Senacie wybrali 30 ławników do Sądu Najwyższego. Zdecydowaną większość z nich zgłosił Komitet Obrony Demokracji. W sieci osoby te słyną z porównywania polityków PiS do nazistów, atakowania księży, rozpowszechniania haseł „Wypier****” i „Jeb** PiS” oraz wspierania liderów PO czy Polski2050. „Opozycja mająca w Senacie większość miała niepowtarzalną okazję, by pokazać, jak rozumie niezależność i apolityczność sądownictwa” – napisał wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Kim są ławnicy, których Senat wybrał do orzekania?

Senat wybrał 30 ławników Sądu Najwyższego. 26 z nich zostało zgłoszonych przez Komitet Obrony Demokracji. „Szczególną uwagę zwracają dwie nowe...

zobacz więcej

„Izba prestiżu wybrała prestiżowych ławników do SN” – napisał na Twitterze wicemarszałek Senatu Marek Pęk.


„To trzeba zobaczyć!” – dodał poseł PiS Robert Gontarz (PiS).


Zobacz także: Kandydatury na ławników Sądu Najwyższego. Większość zgłoszeń od KOD

 

Głos w sprawie zabrał również wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Stwierdził, że opozycja mająca w Senacie większość miała niepowtarzalną okazję, by pokazać jak rozumie niezależność i apolityczność sądownictwa. „Wybrali na ławników SN najbardziej zatwardziałych i wulgarnych działaczy KOD-u, w tym kandydatów z własnych list wyborczych” – ocenił.


Co spowodowało takie poruszenie?


Zobacz także: Senat wybrał 30 ławników do Sądu Najwyższego. 26 z nich zgłosił KOD. Znamy nazwiska

 

Okazuje się, że ławnicy, którzy obejmą ważne funkcje w polskim wymiarze sprawiedliwości, budzą duże kontrowersje. Kandydowali z list Platformy Obywatelskiej, publicznie popierali Szymona Hołownię, przedstawiali Jarosława Kaczyńskiego jako Adolfa Hitlera, porównywali sędziów TK do hipopotamów w bieliźnie i rozpowszechniali wulgarne grafiki uderzające w rząd. Poziom ich „twórczości” w sieci szokuje.


Szerzej o sprawie informowaliśmy  TUTAJ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej