RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Premier: Prawdziwą ceną rosyjskiego gazu jest krew Ukraińców

Premier Polski Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Premier Polski Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Kreml zachował się jak diler narkotykowy: początkowo oferował bardzo tani gaz, jednak teraz już znamy jego prawdziwą cenę. Jest nią krew żołnierzy, kobiet i dzieci na Ukrainie i nadchodząca trudna zima w Europie, gdy ceny gazu i elektryczności na całym kontynencie będą bardzo wysokie. Oto cena porozumienia między Niemcami a Rosją – powiedział premier Mateusz Morawiecki wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNBC.

Morawiecki w Pradze: Rosja jest całkowicie izolowana [WIDEO]

Unia Europejska jest silna nie tylko swoją gospodarką, ale także jako dawca bezpieczeństwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu...

zobacz więcej

Jak przekazał premier, ceny gazu, a nawet jego możliwy brak, to problem, który kraje Europy muszą rozwiązać wspólnie. 

 

– Nie może być tak, że jeden najbogatszy i najbardziej rozwinięty kraj w Europie, czyli Niemcy, oraz część krajów sąsiednich może blokować wszystko, co się dzieje. W tym samym czasie ten bardzo bogaty kraj przekazuje mnóstwo pieniędzy swoim własnym przedsiębiorstwom. Chcemy, żeby jednolity rynek europejski działał. Nie chcemy być traktowani protekcjonalnie przez kraje, które zachowują się w zupełnie odwrotny sposób niż ten, jakiego się od nich oczekuje – przekazał premier Morawiecki, odpowiadając na pytanie o to, czy zmiany w polityce gazowej w Europie są możliwe w obliczu opozycji takich krajów jak Niemcy czy Holandia wobec polskiej propozycji „korytarza cenowego”.

Putin chciał wystraszyć Zachód. Zamiast tego doprowadził do paniki wśród Rosjan

Swoim orędziem Putin miał nadzieję wystraszyć Zachód i sprawić, że przestanie on wspierać Ukrainę. Liczył też, że podniesie „ducha” w szczególności...

zobacz więcej

Szef rządu powiedział także, że kraje „należące do wolnego świata”, które sprzedają gaz w bardzo wysokich cenach do państw Unii Europejskiej i Wielkiej Brytani,i powinny przemyśleć od nowa swoją strategię. Przyznał, że ma na myśli Norwegię.


Morawiecki wyraził nadzieję, że długoterminowa umowa dwustronna dotycząca gazu, korzystna dla partnerów Norwegi i dla norweskich producentów, jest możliwa do osiągnięcia. 

 

„Korytarz cenowy” to alternatywny projekt opracowany przed piątkowym szczytem UE w Pradze przez Polskę, Włochy, Grecję i Belgię, czyli mechanizm regulujący pułap cenowy gazu ziemnego. Działałby on na poziomie hurtowym, a nie detalicznym, dotyczyłby importu ze wszystkich kierunków i nie byłby ograniczony tylko do gazu wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej