RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Pokojowa Nagroda Nobla dla Bialackiego. W 2011 r. Polska wydała go Łukaszence

Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał, badająca zbrodnie stalinowskie, a także ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich – ogłosiła Szwedzka Akademia. W 2011 roku, w okresie rządów PO-PSL, polska prokuratura przekazała białoruskim śledczym dane na temat funduszy zgromadzonych na kontach w polskich bankach przez Alesia Bialackiego, a kilka tygodni później został on zatrzymany w Mińsku przez białoruskie służby.

Urodziny Putina? Raczej rocznica zamordowania Politkowskiej

7 października media przypominają, że urodziny obchodzi rosyjski dyktator Władimir Putin. Nie brakuje jednak opinii, że ta data powinna być...

zobacz więcej

Tegoroczni laureaci „są przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w swoich ojczyznach. Przez wiele lat wspierali prawo do krytyki władzy i ochronę fundamentalnych praw obywateli” – przekazał Komitet w uzasadnieniu swojego wyboru.


„Podjęli niezwykły wysiłek, aby udokumentować zbrodnie wojenne, przypadki łamania praw człowieka i nadużyć władzy. Wspólnie ukazują znaczenie społeczeństwa obywatelskiego dla pokoju i demokracji” – napisano.


Kim jest Aleś Bialacki?


Aleś Bialacki był jednym z inicjatorów ruchu demokratycznego, który powstał na Białorusi w latach 80. Poświęcił swoje życie promowaniu demokracji i działań pokojowych w swoim kraju. W 1996 r. założył organizację Wiasna, która sprzeciwiała się zmianom konstytucyjnym dającym prezydentowi władzę absolutną.


– Pokojowa Nagroda Nobla dla Alesia Bialackiego to znak, że świat pamięta o Białorusi – ocenia wicedyrektor telewizji Biełsat Alaksiej Dzikawicki. W TVP Info Dzikawicki zaznaczył, że Bialacki działa na rzecz wolności i demokracji na Białorusi od dziesiątków lat.

Aleś Bialacki (fot. PAP/EPA/ANDERS WIKLUND)
Aleś Bialacki (fot. PAP/EPA/ANDERS WIKLUND)

W 2011 r. polska prokuratura „wydała” go reżimowi Łukaszenki


W czerwcu 2011 roku, w okresie rządów PO-PSL, polska prokuratura – informowała wówczas Helsińska Fundacja Praw Człowieka – na wniosek Białorusi przekazała śledczym z Mińska dane na temat funduszy zgromadzonych na kontach w polskich bankach przez Alesia Bialackiego, przewodniczącego Centrum Praw Człowieka „Viasna”. Kilka tygodni później (4 sierpnia) Aleś Bialacki został zatrzymany w Mińsku przez białoruskie służby.

Po Tusku, Sikorskim i Korwinie-Mikke rosyjska propaganda teraz cytuje Komorowskiego

Politycy PO słyną ostatnio z prorosyjskich komentarzy. Były prezydent Bronisław Komorowski stwierdził nawet, że prezydent Ukrainy powinien usiąść...

zobacz więcej

Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka działania polskiej prokuratury spowodowały realne zagrożenie pozbawiania wolności białoruskiego obrońcy praw człowieka. Bialacki w listopadzie 2011 r. został skazany na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze i na konfiskatę mienia. Nakazano mu też zapłacenie państwu 757,5 mln rubli białoruskich (ok. 90 tys. dol.). Na wolność wyszedł dopiero w czerwcu 2014 r., po spędzeniu za kratkami 1050 dni. 

 

„Ważny dzień w tym mrocznym roku”


Rzecznik polskiego MSZ podkreśla, że z Oslo napłynęły „wspaniałe i godne szacunku wieści”. „Pokojowa Nagroda Nobla dla przeciwstawiających się reżimom: Alesia Bialackiego i Memoriału, a także dla mężnego Centrum Wolności Obywatelskich z Ukrainy. Wyrazy szacunku i gratulacje dla nagrodzonych. To ważny dzień w tym mrocznym roku” – zaznaczył Łukasz Jasina.


„Nagroda nie jest adresowana do Putina”


Przewodnicząca komitetu noblowskiego Berit Reiss-Andersen pytana przez dziennikarzy, czy przyznanie tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla działaczom opozycyjnym z Rosji, Białorusi i Ukrainy w dniu 70. urodzin prezydenta Rosji Władimira Putina było celowym zabiegiem, zaprzeczyła.


– Nagroda nie jest adresowana do Putina, z okazji jego urodzin ani żadnej innej. Poza tą, że jego władza i władze Białorusi tłamszą obrońców praw człowieka – podkreśliła.


Dotychczas Pokojowa Nagroda Nobla została wręczona 102 razy, przy czym dwukrotnie wyróżnione zostały trzy osoby: w 1994 i 2011 r. 31 razy nagrodę odebrało dwoje laureatów, a 69 razy wyróżniono jedną osobę lub organizację. 


Zobacz także: Przyznano literacką nagrodę Nobla

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej