RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Fala przemocy pod Sztokholmem: w strzelaninie zginął 19-latek

Według świadków z miejsca zbrodni uciekły cztery osoby na dwóch skuterach (fot. Shutterstock/Jeppe Gustafsson)
Według świadków z miejsca zbrodni uciekły cztery osoby na dwóch skuterach (fot. Shutterstock/Jeppe Gustafsson)

Najnowsze

Popularne

W strzelaninie, do której doszło w czwartek wieczorem w Soedertaelje pod Sztokholmem, zginął 19-latek, od kul został ranny także 16-latek – poinformowała policja. Była to piąta strzelanina w tym mieście oraz trzecie morderstwo w ciągu ostatnich dni.

W Szwecji rośnie fala przemocy z użyciem broni. Pomoc ma nadejść zza oceanu

W Szwecji raptownie rośnie liczba przestępstw z użyciem broni. W tym roku doszło do 214 strzelanin, w których zginęło 29 osób, oraz 120 eksplozji...

zobacz więcej

Według świadków cztery osoby uciekły z miejsca zbrodni w dzielnicy Saltskog na dwóch skuterach. Jak podała w piątek policja, nikt nie został zatrzymany. 


Do strzelaniny doszło mimo skierowania do Soedertaelje przez komendanta głównego policji dodatkowych patroli. 


Wcześniej trzy strzelaniny miały miejsce w zamieszkałej przez imigrantów dzielnicy Ronna i jedna w Saltskog. Z broni automatycznej zastrzelony został 40-letni mężczyzna, a przy szkolnej świetlicy śmiertelnie postrzelono 19-latka. W Soedertaelje rannych zostało także dwóch mężczyzn w wieku 20 oraz 25 lat. 


Przestępcze porachunki 


W ocenie regionalnej gazety „LT” spiralę przemocy napędzają wewnętrzne konflikty w tzw. siatce przestępczej z Soedertaelje, w której działają osoby pochodzenia asyryjskiego (bliskowschodni chrześcijanie z Syrii, Turcji oraz Iraku). Rywalizować mają ze sobą grupy z Ronna oraz Saltskog. 


Władze lokalne Soedertaelje organizują przemarsz przeciwko przemocy. Manifestacja ma jednak odbyć się w innym miejscu niż dzielnice, w których doszło do strzelanin. W tym roku w Szwecji w wyniku przestępczych porachunków od kul zginęło 51 osób. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej