RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Trenuj z wojskiem”. Kampania społeczna Ministerstwa Obrony Narodowej

Najnowsze

Popularne

Ruszamy z kampanią społeczną „Trenuj z wojskiem”, jej celem jest przeszkolenie jak największej liczby osób do działania w trudnych sytuacjach – chodzi o umiejętności survivalowe, pierwszej pomocy czy posługiwania się bronią; warto je posiadać – powiedział wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.

Ten 40-sekundowy filmik o polskiej armii podbija sieć. „Petarda!”

Internauci nie kryją zachwytu nad krótkim wideo, pokazującym polskie siły zbrojne: wojska lądowe, siły powietrzne, marynarkę wojenną, wojska...

zobacz więcej

W sobotę rozpoczyna się seria organizowanych przez wojsko szkoleń dla cywilów:  jednodniowych ćwiczeń, w trakcie których chętni będą mogli nauczyć się podstaw obsługi broni, pomocy medycznej i technik survivalowych, jak np. uzdatniania wody.


Szkolenie przeprowadzi w trakcie kilku kolejnych weekendów 17 jednostek wojskowych na terenie całego kraju. W tę sobotę szkolenia odbędą się: w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, w 19 bryg. zmechanizowanej w Zamościu, w 15 bryg. wsparcia dowodzenia w Sieradzu i w 10 Wrocławskim Pułku Dowodzenia. 

 

„Ruszamy z kampanią społeczną »Trenuj z wojskiem«, której celem jest przeszkolenie jak najwięcej osób, zarówno z umiejętności posługiwania się bronią, jak i udzielania pierwszej pomocy, a także zachowania się w trudnych warunkach. Już od przyszłej soboty aż do końca listopada, chcemy przeszkolić w jednostkach wojskowych jak najwięcej osób” – zapowiedział Błaszczak na piątkowej konferencji prasowej, dodając, że ok. 3000 osób będzie mogło wziąć udział w szkoleniu. Reaktory modułowe? „Polska ma potencjał, by stać się liderem regionu”

Energia jądrowa to doskonałe rozwiązanie dla Polski, i to niezależnie od obecnej sytuacji geopolitycznej. A ta sytuacja sprawia, że ta potrzeba...

zobacz więcej

Szef MON powiedział, że ramach każdego szkolenia przewidziane jest 8 godz. zajęć razem z wyżywieniem.


– Gwarantujemy również to, że wszyscy chętni, którzy zdecydują się, aby po takim szkoleniu przystąpić do Wojska Polskiego, będą mogli to uczynić. Proponujemy różne formy służby w Wojsku Polskim. Oczywiście ta najważniejsza to zawodowa służba wojskowa, ale także służba terytorialna, czy też rezerwa aktywna – przypomniał. 

 

Bezpłatny survival w Wojsku Polskim 

 

– Wszystko zależy od tego, ile czasu możemy poświęcić na służbę w WP. W przypadku WOT zajęcia są przez 1 weekend w każdym miesiącu, w przypadku rezerwy aktywnej – 1 weekend w każdym kwartale. Naszym zadaniem jest doprowadzenie do tego, żeby jak najwięcej ludzi było przeszkolonych; to jest również, jak jestem przekonany, atrakcyjna forma zdobycia umiejętności zachowania się w sytuacjach trudnych – mówił premier, zauważając, że niektórzy płacą duże pieniądze za szkolenia survivalowe.


– Proszę bardzo – oferujemy bezpłatny survival w Wojsku Polskim, a nawet coś więcej: zdobycie ważnych umiejętności, których obyśmy nigdy nie musieli ich używać – podkreślił. 

Morawiecki w Pradze: Rosja jest całkowicie izolowana [WIDEO]

Unia Europejska jest silna nie tylko swoją gospodarką, ale także jako dawca bezpieczeństwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu...

zobacz więcej

Błaszczak wskazał, że chodzi nie tylko o umiejętności survivalowe, ale także podstawy pomocy potrzebującym w sytuacjach kryzysowych.


„Zachęcam wszystkich do skorzystania z naszej oferty; nasza oferta będzie organizowana w poszczególnych garnizonach – Wojsko Polskie otwiera bramy dla wszystkich chętnych; nie potrzeba nic oprócz dobrej chęci, żeby zdobyć takie umiejętności” – zaprosił. 

 

Szkolenia będą odbywały się w kolejnych jednostkach w każdą sobotę do 26 listopada. Wezmą w nim udział także jednostki w Warszawie (WAT), Toruniu, Morągu, Hrubieszowie, Szczecinie, Dęblinie, Giżycku, Białymstoku, Lęborku, Tomaszowie Mazowieckim, Gołdapi i Ustce. Szkolenia będą prowadzone przez instruktorów wojskowych dla wszystkich chętnych między 18. a 65. rokiem życia, którzy uprzednio zgłoszą się na szkolenie. 

 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej