RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Imigranci z Mozambiku próbowali wedrzeć się do Polski. Jest nagranie

Tylko jednego dnia 118 imigrantów próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski (fot. twitter.com/Straz_Graniczna, lisieckipawel)
Tylko jednego dnia 118 imigrantów próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski (fot. twitter.com/Straz_Graniczna, lisieckipawel)

Najnowsze

Popularne

118 cudzoziemców próbowało nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią; byli to m.in. obywatele Mozambiku – podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby. W okolicach Dubicz Cerkiewnych cudzoziemcy podchodzili pod barierę z drabiną, ale ostatecznie się wycofali. Scena została uwieczniona na nagraniu wideo.

W co gra Kreml? Żaryn: Propagandyści zaczęli mówić o porażkach na froncie

– Ostatnie wypowiedzi propagandystów w rosyjskich mediach pokazują, że Kreml zdecydował się wprowadzić do agendy publicznej kwestię problemów na...

zobacz więcej

Zatrzymano też pięciu kolejnych tzw. kurierów przewożących nielegalnych imigrantów. 


„To Polak, dwóch Ukraińców oraz obywatele Azerbejdżanu i Bułgarii; przewozili łącznie 20 imigrantów” – podała SG w piątek rano na Twitterze.


Zobacz także: 66 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

 

W lipcu i sierpniu polska Straż Graniczna odnotowała po ok. 900 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. 


We wrześniu tych prób było blisko 1,3 tys. Październik rozpoczął się od rekordowej w ostatnich miesiącach liczby, bo w minioną sobotę SG odnotowała 120 prób w czasie jednej doby; łącznie od początku października SG zanotowała ponad ponad pół tysiąca prób.

Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią, prowadzone są jeszcze prace związane z uruchomieniem tam tzw. bariery elektronicznej. – Pierwsze jej kilometry mają być uruchomione prawdopodobnie w październiku – mówiła niedawno rzeczniczka SG por. Anna Michalska.


Zobacz także: Finlandia zamyka granice dla rosyjskich turystów

 

Internet obiegło też zdjęcie jednego z imigrantów, który utknął podczas nielegalnej próby pokonania zapory.

Pełne uruchomienie systemu złożonego m.in. z sieci detektorów i kamer wraz z Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń na granicy, planowane jest na koniec roku.


Od 1 lipca obowiązuje w woj. podlaskim wydany przez wojewodę zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. 


Zobacz także: Terytorialsi będą ćwiczyć przy granicy z Białorusią

 

Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.


Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej