RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kim są ławnicy, których Senat wybrał do orzekania?

Spośród 54 kandydatur senat wybrał 30 ławników Sądu Najwyższego (fot. Facebook)
Spośród 54 kandydatur senat wybrał 30 ławników Sądu Najwyższego (fot. Facebook)

Najnowsze

Popularne

Senat wybrał 30 ławników Sądu Najwyższego. 26 z nich zostało zgłoszonych przez Komitet Obrony Demokracji. „Szczególną uwagę zwracają dwie nowe ławniczki: jedno nazwisko znane jest z wypowiedzi dla rosyjskiego Sputnika, drugie – z obrażania służb broniących granicy polsko-białoruskiej” – twierdzi serwis niezalezna.pl.

Kandydatury na ławników Sądu Najwyższego. Większość zgłoszeń od KOD

Spośród 59 zgłoszeń kandydatur na ławników Sądu Najwyższego, które wpłynęły do Kancelarii Senatu, wymogi formalne spełniają 54 – oceniła senacka...

zobacz więcej

Wybrani ławnicy to: Robert Burek, Radosław Jeż, Marek Molczyk, Mariusz Wilczyński, Jarosław Gałkiewicz, Arkadiusz Sopata, Przemysław Wiszniewski, Małgorzata Figa-Tomińska, Joanna Lasko, Stanisław Adamski, Magdalena Bielska, Sylwia Bogusz, Izabela Fularz, Grzegorz Gołębiowski, Piotr Kaliszek, Grzegorz Kolek, Andrzej Kompa, Roman Piotrowski, Jarosław Płuciennik, Sława Rafalak, Anna Schmidt-Fic, Robert Szczerbaniak, Urszula Szrek-Adamska, Anita Czarniecka, Sławomir Majdański, Sławomir Majewski, Jolanta Puacz-Olszewska, Monika Szafraniec, Ewa Topór-Nawarecka, Grzegorz Wiśniowski. 


Magdalena Bielska na jednym z protestów przeciwko ustawie „lex TVN” w grudniu 2021 r. mówiła: „Powinniśmy się zajmować przygotowaniami do świąt. Ale nie możemy, kiedy wiemy, że na granicy umierają ludzie”. 

 

Anita Czarniecka kandydowała z list Koalicji Obywatelskiej do sejmiku województwa pomorskiego. W 2019 r. protestowała przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej i udzieliła wypowiedzi rosyjskiemu Sputnikowi.

Senat wybrał 30 ławników do Sądu Najwyższego. 26 z nich zgłosił KOD. Znamy nazwiska

Senat wybrał na czteroletnią kadencję 30 ławników Sądu Najwyższego z 54 kandydatur. Kandydatury zdecydowanej większości wyłonionych ławników – 26...

zobacz więcej

– Mamy tu podobną sytuację do tej, jaka była z Puszczą Białowieską. Broniliśmy Puszczy i Komisja Europejska stanęła wtedy po naszej stronie. Udało się wówczas zatrzymać wycinanie lasu. Takich mamy polityków, którzy prowadzą politykę rabunkową. Już nie wspomnę o tym, co się dzieje w słynnej stadninie koni w Janowie. Fachowcy odchodzą, stadnina na krawędzi bankructwa – stwierdziła Czarniecka w rozmowie ze Sputnikiem. 

 

Izabela Fularz i Piotr Kaliszek to z kolei osoby, które startowały w różnych wyborach z list Koalicji Obywatelskiej. 

 

Kolejnym ławnikiem został Andrzej Kompa, historyk Uniwersytetu Łódzkiego, który odmówił przyjęcia od prezydenta Andrzeja Dudy Medalu Brązowego za Długoletnią Służbę. Napisał w liście otwartym, że „medal byłby dla niego dyshonorem”. Kompa nazywany jest przez „Gazetę Wyborczą” działaczem opozycji ulicznej.  

 

Na ławnika został także wybrany Roman Piotrowski, który w 2018 r. zawiesił na pomniku Mikołaja Kopernika baner z napisem „konstytucja”. 

 

Również Sława Rafalak została wybrana ławniczką SN. Na początku 2022 r. wydała „oświadczenie”, w którym nazwała zbrodniarzami m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i ministra obrony Mariusza Błaszczaka.


Rafalak stwierdziła, że Straż Graniczna, policja, wojsko i WOT „dopuszczają się na granicy polsko-białoruskiej zorganizowanej zbrodni przeciwko ludzkości, aktywnie uczestnicząc w łamaniu prawa i torturach na granicy polsko-białoruskiej”.


Kontrowersje budzą również Przemysław Wiszniewski, Stanisław Adamski, Sylwia Bogusz, Anita Czarniecka, Małgorzata Figa-Tomińska, Grzegorz Gołębiowski i Grzegorz Kolek, którzy w mediach społecznościowych zamieszczali obraźliwe wpisy.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej