RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

List premiera Morawieckiego do samorządowców

Premier zapewnia, że drzwi jego kancelarii są otwarte dla chętnych do współpracy samorządów (fot. PAPEPA/MARTIN DIVISEK)
Premier zapewnia, że drzwi jego kancelarii są otwarte dla chętnych do współpracy samorządów (fot. PAPEPA/MARTIN DIVISEK)

Najnowsze

Popularne

Potrzebujemy pełnej współpracy ws. bezpieczeństwa energetycznego polskich rodzin – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście do prezydentów miast i samorządowców. Jak zaznaczył, Polska – podobnie jak cała Europa – mierzy się dzisiaj z „największą kumulacją kryzysów od zakończenia II wojny światowej”.

Elity PO zalecają negocjować z Putinem. Rzecznik rządu: Nie ma o czym rozmawiać

Kiedy wojska rosyjskie zostaną usunięte z terenu Ukrainy, będzie trzeba rozmawiać o tym, w jaki sposób Rosja będzie miała wypłacić reparacje na...

zobacz więcej

„Wykorzystując osłabienie światowej gospodarki pandemią COVID-19, Rosja z pełną premedytacją doprowadziła do światowego kryzysu energetycznego i inflacyjnego” – podkreślił Morawiecki. 

  

Od pandemii, przez kryzys, aż po wojnę 

 

Jak przypomniał, „w wyniku działań reżimu Putina zmieniły się zasady funkcjonowania rynku energetycznego”. „To z tego powodu musimy się wszyscy mierzyć z wyzwaniami, które nie mają precedensu w historii wolnej Polski. Największe i najważniejsze z nich dotyczą w najbliższych miesiącach cen energii, cen gazu, a także dystrybucji końcowej ceny węgla” – wskazał premier. 

  

„Naprawiliśmy dziurawe wcześniej finanse publiczne i dziś przeznaczamy z budżetu dziesiątki miliardów złotych na złagodzenie skutków wysokich cen energii czy węgla dla Polaków. To wyzwania, które wymagają szczególnej mobilizacji od całej administracji publicznej – zarówno rządowej, jak i samorządowej” – dodał. 

  

Morawiecki przypomniał ponadto, że „za bezpieczeństwo energetyczne polskich rodzin w czasie najbliższej zimy odpowiedzialność musi wziąć państwo polskie – na każdym poziomie”. „Na poziomie rządu, jak również na wszystkich szczeblach samorządowych” – zaznaczył.


„Bez względu na wzajemne sympatie i antypatie współpracowaliśmy razem przy zwalczaniu skutków pandemii COVID-19, budowie systemu szczepień, czy w sprawie lokalnych inwestycji, gdzie – jak przyznają praktycznie wszyscy wójtowie, starostowie i burmistrzowie – nigdy wcześniej z budżetu państwa polskiego nie trafiały do polskich gmin tak wielkie środki jak w ostatnich latach” – podkreślił. 

Zamiast współpracy „spontaniczny” protest. Gmina Godów zaprasza, wójtem teść Kosiniaka-Kamysza

Przedstawiciele placówek oświatowych w gminie Gdów otrzymali zaproszenie na „spontaniczny protest w obronie” samorządowców. Zaproszenie rozesłał...

zobacz więcej

„Współpracowaliśmy przy pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy czy przy likwidacji skutków lokalnych katastrof, nawałnic i powodzi. Z wieloma z Was jestem w roboczym kontakcie. Drzwi mojej kancelarii są dla Was zawsze otwarte” – dodał. 

  

„Tym bardziej właśnie teraz potrzebujemy pełnej współpracy. Teraz, gdy wyzwanie jest jeszcze większe. To nie kwestia dobrej woli czy wzajemnej sympatii, ale obowiązku – obowiązku władzy publicznej. Wspólnie odpowiadamy za bezpieczeństwo energetyczne każdego obywatela – bez względu na to przecież, kto na kogo głosuje i w jakiej miejscowości mieszka” – pisze premier. 

  

„To nie jest ten moment” 

 

Jak podkreślił, dlatego wychodzi do samorządowców i prezydentów miast z inicjatywą. „Schowajmy legitymacje partyjne do szuflady, zamknijmy je i bez względu na to, co nas różni szukajmy tego co nas łączy. Wierzę, że jest to przede wszystkim troska o dobro Polaków” – zaapelował. 

  

Rozumiem różnice zdań, rozumiem też, że interes partyjny i polityka mają swoje prawa, ale to nie jest ten moment, żeby tym prawom ulegać. Ze swojej strony zrobię wszystko, żeby ta współpraca była jak najlepsza i żeby żaden samorząd nie poczuł się potraktowany w sposób niesprawiedliwy” – podkreślił. 

Morawiecki zaznaczył, że w czasie wszystkich spotkań szefów rządów UE, w jakich brał ostatnio udział, nikt nie miał wątpliwości, co do faktów, co do przyczyn obecnego kryzysu.

Premier zaprasza Trzaskowskiego. „Za stołem, nie na ulicy”

Rafał Trzaskowski zarzuca premierowi, że ten nie zaprosił na spotkanie nieprzychylnych mu samorządowców i zaprasza Morawieckiego na protest...

zobacz więcej

„Wszyscy premierzy i prezydenci zgodnie przyznają, że rozregulowanie rynku energetycznego, bardzo wysokie ceny gazu, ciepła, energii elektrycznej i wysoka inflacja, która dotyka także ich państw, to bezpośredni i wyłączny skutek działań – militarnych i gospodarczych – Rosji oraz długoletniej, jak się okazało błędnej, wprost fatalnej strategii energetycznej największego państwa UE, czyli Niemiec” – pisze. 

  

Program wsparcia samorządów 

 

Przypomniał, że rząd przygotował pakiet rozwiązań, które „ułatwią wszystkim samorządom wywiązywanie się z ich obowiązków ustawowych oraz umożliwią bezpośrednią pomoc mieszkańcom w zaopatrzeniu w opał na zimę”.


„Stworzymy możliwości prawne i będziemy wspierać Państwa operacyjnie w realizacji dystrybucji węgla. Tak, by opału nie zabrakło w żadnym polskim domu. Zapłacimy również z budżetu państwa kolejne miliardy złotych, by cena węgla oscylowała wokół 2000 zł, a nie powyżej 3000 zł. To ogromna różnica dla Polaków, którzy korzystają z węgla dla zapewnienia ciepła w swoich domach i mieszkaniach” – dodał.


„Wiemy doskonale, że wzrost cen energii uderza nie tylko w gospodarstwa domowe, ale również we wspólnoty lokalne. Dlatego od 1 stycznia 2023 wprowadzimy taryfę dla »odbiorców wrażliwych« – czyli takich jak przychodnie i szpitale, instytucje pomocy społecznej, szkoły, przedszkola, żłobki, uczelnie, instytucje kultury, organizacje pożytku publicznego, spółdzielnie socjalne czy Ochotnicze Straże Pożarne, a także inne instytucje, które można zaliczyć do odbiorców wrażliwych. Kończymy przygotowywać mechanizmy ograniczające ceny na całym rynku hurtowym, we wszystkich segmentach - dla wszystkich, bez wyjątku. Nasz cel to obniżenie cen w średnim i dłuższym horyzoncie czasowym i zagwarantowanie stabilnego zaopatrzenia w energię” – dodał. 

  

Dodatkowe kilkanaście miliardów złotych 

 

Jak wskazał premier, „w najbliższych dniach nasze propozycje poprzemy konkretem: wypłatą pierwszej transzy dodatkowych środków, które mają pomóc Państwu w realizacji zadań własnych i inwestycji w czasie kryzysu”. „To 13,7 mld złotych w tym roku” podkreślił i dodał, że to władze samorządowe zdecydują, jak je rozdysponować, bo najlepiej znają potrzeby mieszkańców. 


„Przed nami zima pełna wyzwań. Musimy im sprostać w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo Polski i polskich rodzin. Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie kluczem do opanowania trudności, jakie zafundowała nam agresywna polityka Rosji. Razem przezwyciężymy ten kryzys” – przekonuje Morawiecki. 

 

Zobacz także: Jakie są obowiązki samorządów ws. ciepła i oświetlenia? Minister Moskwa przypomina 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej