RAPORT

Prorosyjska era Tuska

E-busy made in Poland królują na europejskich trasach

Polska to absolutny lider pod względem eksportu autobusów elektrycznych w UE (fot. Shutterstock/THINK A)
Polska to absolutny lider pod względem eksportu autobusów elektrycznych w UE (fot. Shutterstock/THINK A)

Najnowsze

Popularne

Polska to absolutny lider pod względem eksportu autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej. W latach 2017-21 z krajowych fabryk na inne rynki UE trafiło łącznie 1937 autobusów elektrycznych. Zeroemisyjne pojazdy stanowią także coraz większą część taboru komunikacyjnego w naszych miastach – czytamy w piątkowej „Rzeczpospolitej”.

Znów droższe bilety w Warszawie? Autobusy elektryczne kosztowniejsze od spalinowych

Zakup i użytkowanie autobusów elektrycznych jest droższe niż autobusów z silnikiem spalinowym – przyznaje stołeczny ratusz. Być może z tego powodu...

zobacz więcej

„Rzeczpospolita” powołując się na dane Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych informuje, że co trzeci autobus elektryczny eksportowany przez państwa członkowskie Unii Europejskiej w latach 2017-21 pochodził z polskich fabryk. 


„E-busy made in Poland” są także wysyłane poza Unię. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wyprodukowane w kraju elektryki jeżdżą po zagranicznych drogach.


Na podstawie danych Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, która jest jednym z partnerów merytorycznych raportu „Polish EV Outlook 2022”, na dzień 31 grudnia 2021 r. w polskich miastach jeździło 615 autobusów elektrycznych” – czytamy. „To prawie 5,2 proc. całego parku autobusów miejskich w Polsce” – podkreślono. 


Zeroemisyjny transport publiczny 


Jak zaznaczono, największą flotą – składającą się ze 160 e-busów – dysponuje MZA Warszawa, gdzie pojazdy zeroemisyjne stanowią prawie 11 proc. floty stołecznego przedsiębiorstwa. „Na kolejnych miejscach znajdują się takie podmioty, jak MPK Kraków (79 szt., 13,7 proc. floty), MPK Poznań (59 szt., 18,3 proc.), PKM Jaworzno (44 szt., 62,9 proc.; to najwyższy procentowy udział w Polsce wśród przedsiębiorstw posiadających co najmniej trzy e-busy) oraz MZK Zielona Góra (43 szt., 48,3 proc.)” – czytamy. 


„Rz” dodaje, że zeroemisyjny transport publiczny – podobnie jak inne obszary elektromobilności w Polsce – koncentruje się przede wszystkim w największych miastach. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej