RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Grenlandia osiągnęła najwyższe temperatury od ponad 40 lat

Grenlandia osiągnęła niespotykane temperatury we wrześniu (fot. Shutterstock/muratart)
Grenlandia osiągnęła niespotykane temperatury we wrześniu (fot. Shutterstock/muratart)

Najnowsze

Popularne

Grenlandia osiągnęła niespotykane temperatury we wrześniu – miejscami wyniosły ponad 8 st. C powyżej średniej miesięcznej. To najcieplejsze zarejestrowane od 1979 r. temperatury dla września – informuje Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S).

Takiego zjawiska pogodowego na grenlandzkim lodowcu jeszcze nie było

Na Grenlandii w połowie sierpnia rozpadał się deszcz. To pierwszy znany przypadek opadów deszczu na grenlandzkim lodowcu – informuje na swojej...

zobacz więcej

Z danych opublikowanych w najnowszym biuletynie klimatycznym Copernicusa wynika, że średnia temperatura września w Europie była o prawie 0,4 st. niższa niż w okresie 1991-2020, z pasmem temperatur poniżej średniej, biegnącym od Europy Środkowej do Rosji. 

 

Natomiast średnia temperatura globalna była o blisko 0,3 st. wyższa od tej z okresu 1991-2020. To czwarty najcieplejszy wrzesień, na równi z wrześniem 2016 r. 

 

„Po lecie ekstremów z rekordowymi temperaturami, suszą i aktywnością pożarową w większości Europy, wrzesień wykazał w Europie temperatury poniżej średniej. W skali globalnej, według danych z Serwisu Copernicus, był to jednak nadal jeden z najcieplejszych wrześni. Grenlandia była niezwykle ciepła, a większość terytorium doświadczyła najcieplejszego zarejestrowanego września od 1979 r.” – podsumowuje dr Freja Vamborg z Serwisu Monitorowania Atmosfery Copernicus.

Nieudany eksperyment społeczny. Mieszkańcy Grenlandii domagają się odszkodowania

Sześcioro rdzennych mieszkańców Grenlandii, należących do grupy Inuitów, domaga się od państwa duńskiego odszkodowania za nieudany eksperyment...

zobacz więcej

Około połowy września dzienny zasięg lodu morskiego w Arktyce osiągnął dziewiąte najniższe roczne minimum. Pod względem średniego miesięcznego zasięgu lodu wrzesień 2022 plasuje się na 11. miejscu. 

 

Lód morski w Arktyce był ogólnie poniżej średniej, choć pojawiły się dwa obszary większego niż przeciętnie lodu morskiego w strefie syberyjskiej – informuje Copernicus. 

 

Zakres lodu morskiego na Antarktydzie we wrześniu 2022 r. znalazł się poza najniższą piątką dla wszystkich wrześni, na poziomie 3 proc. poniżej średniej, po kilku miesiącach rekordowo i blisko rekordowo niskiego zakresu miesięcznego. 

 

Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus jest flagowym programem obserwacji Ziemi, powołanym i finansowanym przez Unię Europejską. W comiesięcznych biuletynach klimatycznych informuje o zmianach w globalnej temperaturze powietrza przy powierzchni ziemi, morskiej pokrywie lodowej i zmiennych hydrologicznych. Do tworzenia analiz C3S wykorzystuje pomiary z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej