RAPORT

Prorosyjska era Tuska

USA: Rosyjski wyzysk w Afryce finansuje wojnę na Ukrainie

Ludzie w całej Afryce płacą wysoką cenę za praktyki wyzysku i łamanie praw człowieka przez Grupę Wagnera (fot. Nick Greaves / Shutterstock.com)
Ludzie w całej Afryce płacą wysoką cenę za praktyki wyzysku i łamanie praw człowieka przez Grupę Wagnera (fot. Nick Greaves / Shutterstock.com)

Stany Zjednoczone oskarżyły rosyjskich najemników wojskowych o eksploatację zasobów naturalnych w Republice Środkowoafrykańskiej, Mali, Sudanie i innych afrykańskich krajach w celu sfinansowania wojny Moskwy na Ukrainie.

Grupa Wagnera szkoli adeptów na Białorusi. W programie kursu walki w mieście

W Mińsku najemnicy z rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej, znanej jako Grupa Wagnera, szkolą pracowników prywatnej agencji ochrony – poinformował...

zobacz więcej

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, że najemnicy z tzw. grupy Wagnera eksploatują zasoby naturalne w Afryce, a „te nieuczciwe zdobycze są wykorzystywane do finansowania machiny wojennej Moskwy w Afryce, na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie”.

 

– Nie popełniajcie błędu: ludzie w całej Afryce płacą wysoką cenę za praktyki wyzysku i łamanie praw człowieka przez grupę Wagnera – powiedziała Thomas-Greenfield na posiedzeniu RB ONZ, poświęconym finansowaniu grup zbrojnych poprzez nielegalny handel zasobami naturalnymi w Afryce.

 

Przeczytaj także: Wagnerowcy zhakowani. Ukraina ma dostęp do ich danych osobowych

 

Rosyjski ambasador przy ONZ Wasilij Nebenzia odpowiedział, że Thomas-Greenfield niepotrzebnie poruszyła kwestię „rosyjskiego wsparcia dla afrykańskich partnerów”. – To ujawnia ich prawdziwe plany i cele – to, czego naprawdę potrzebują od krajów afrykańskich – powiedział Nebenzia, nie precyzując jednak, co dokładnie miał na myśli. 

Na początku przyszłego tygodnia 193-osobowe Zgromadzenie Ogólne ONZ ma głosować nad projektem rezolucji, potępiającej anektowanie przez Rosję czterech częściowo okupowanych regionów na Ukrainie po przeprowadzeniu przez Moskwę pseudoreferendów. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej