RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rosjanie podczas odwrotu wysadzili tamę i zalali miejscowość

Sztab Generalny Ukrainy zrelacjonował sytuację na froncie (fot.  Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)
Sztab Generalny Ukrainy zrelacjonował sytuację na froncie (fot. Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosjanie stosują w Ukrainie metodę spalonej ziemi; podczas odwrotu wysadzili tamę, podtapiając miejscowość Rajhorodok w obwodzie donieckim – podał Sztab Generalny Ukrainy.

Zełenski na zgromadzeniu OPA: Nie pozwólcie, by Moskwa wykorzystywała wasze gospodarki

Wspierajcie nas na forum ONZ w potępianiu rosyjskiej agresji i nie pozwólcie, by Moskwa wykorzystywała wasze gospodarki do finansowania wojny i...

zobacz więcej


W Kadijiwce w obwodzie ługańskim przeciwnik pali dokumenty. W miejscowości Swatowe (która jest kolejnym celem ukraińskiej kontrofensywy – red.) zaminowano główne obiekty infrastruktury, budynki i tereny” – powiadomił sztab w czwartkowym komunikacie na Facebooku.


Sztab podaje również, że „częściowa mobilizacja” w Rosji de facto obejmuje niewielkie miejscowości w peryferyjnych regionach kraju. Z ustaleń strony ukraińskiej wynika, że zaciąg odbywa się tam metodą obław, a praktycznie wszyscy mężczyźni w wieku poborowym są siłą doprowadzani do wojskowych komend uzupełnień.


Informując o sytuacji na froncie, sztab powiadomił, że przeciwnik próbuje udaremnić działania ofensywne sił ukraińskich, a na kierunkach bachmuckim i awdijiwskim w obwodzie donieckim kontynuuje działania ofensywne. Na niektórych odcinkach trwa przegrupowanie rosyjskich sił.W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili sześć ataków rakietowych i siedem lotniczych, a także ponad 23 razy prowadzili ostrzał z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Celem rosyjskich ataków są cele cywilne, w tym dzielnice mieszkalne.

Rosjanie prowadzą ostrzał pozycji ukraińskich i celów cywilnych wzdłuż linii frontu. W ciągu doby siły ukraińskie odparły ataki przeciwnika w rejonie miejscowości Sołedar, Bachmutske, Jakowliwka, Odradiwka, Zajcewe, Bachmut, Krasnohoriwka, Pobeda, Wodiane i Lubomyriwka.


Lotnictwo ukraińskie w ciągu doby atakowało 11-krotnie. Potwierdzone zostały trafienia w jeden punkt obronny, pięć rejonów koncentracji sprzętu i pięć zestawów przeciwlotniczych. Zestrzelono pięć bezzałogowców, w tym dwa irańskie Shahed-136 i Mohajer-6.


Wojska rakietowe i artyleria raziły 19 pozycji przeciwnika z wojskami i sprzętem, dwa magazyny amunicji i sześć środków artylerii. 

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej