RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Telewizja Polska zgłosiła skazane dziennikarki Biełsatu do nagrody PRIX Europa

 Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa (fot. STRINGER / Reuters / Forum)
Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa (fot. STRINGER / Reuters / Forum)

Telewizja Polska zgłosiła Kaciarynę Andrejewą i Darię Czulcową, białoruskie dziennikarki Biełsatu, do nagrody PRIX Europa w kategorii dziennikarz roku. Obie kobiety za swoją pracę zostały wysłane do kolonii karnej. Inicjatywa polskiego nadawcy spotkała się z szerokim poparciem – podpisało się pod nią blisko dwustu przedstawicieli mediów z Białorusi, Litwy i Ukrainy.

Mińsk oskarża Polaków o prowokacje na granicy

Szef białoruskich służby granicznej zapowiada prowokacje ze strony… Polski. Jego słowa cytuje reżimowa gazeta „Minskaya pravda”. Według generała...

zobacz więcej

Stanowisko zarządu przedstawił prezes TVP Mateusz Matyszkowicz. – Chcielibyśmy zwrócić uwagę na ich postawę, wynagrodzić je, ale też wezwać świat, by nie rezygnował z wysiłków na rzecz uwolnienia tak pani Andrejewej, jak i pani Czulcowej, jak również na rzecz tego, by inni dziennikarze na Białorusi mogli wykonywać swoją pracę – powiedział.


Korespondentka Kaciaryna Andrejewa i operatorka Daria Czulcowa zostały zatrzymane 15 listopada 2020 r., kiedy prowadziły relację z mityngu upamiętniającego śmiertelne pobicie Ramana Bandarenki. 


Ustawiony proces


Zostały skazane na 2,5 roku pozbawienia wolności. Spędziły pół roku w areszcie, a po procesie trafiły do żeńskiej Kolonii Karnej nr 4 w Homlu. Daria wyszła na wolność po odbyciu kary 3 września 2022 roku.


Kaciaryna w lutym br. została przeniesiona do aresztu śledczego, ponieważ KGB wszczęło wobec niej sprawę karną o „zdradę stanu”. 13 lipca została przez Sąd Obwodowy w Homlu skazana na 8 lat i 3 miesiące pozbawienia wolności. 20 sierpnia sąd wyższej instancji odrzucił apelację i potwierdził wyrok.

Nagroda Dziennikarz Roku wręczana jest od 2017 roku podczas festiwalu PRIX Europa. Festiwal odbywa się co roku w październiku w Berlinie z udziałem mediów internetowych, telewizji i rozgłośni radiowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej