RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Reaktory modułowe? „Polska ma potencjał, by stać się liderem regionu”

Energia jądrowa to doskonałe rozwiązanie dla Polski, i to niezależnie od obecnej sytuacji geopolitycznej. A ta sytuacja sprawia, że ta potrzeba staje się jeszcze pilniejsza – powiedziała w rozmowie z TVP Info Kathryn Huff, zastępczyni sekretarza ds. energii jądrowej Stanów Zjednoczonych.

Westinghouse: Przy budowie 6 reaktorów polski wkład przekraczałby 50 proc.

Koncern Westinghouse szacuje, że polski, lokalny wkład w budowę 6 reaktorów AP1000 znacząco przekroczy 50 proc. Jak powiedział wiceprezes...

zobacz więcej

– Energia jądrowa to stabilne i pewne źródło energii wolnej od węgla. Już samo w sobie jest to niezwykle ważne. Ale oczywiście należy dodać, że niczym niesprowokowana rosyjska inwazja na Ukrainę wywołała kryzys energetyczny. Uczyniła broń z tych rodzajów energii, które wymagają ciągłego uzupełniania i sprawiła, że większa uwaga zwracana jest na to, jakiego rodzaju źródła energii są bezpieczniejsze. A taka jest właśnie energia nuklearna – powiedziała Kathryn Huff.


Przyznała, że zbudowanie infrastruktury dla energii jądrowej wymaga czasu. – Ale istnieją technologie, które ograniczają wymagania i potrzebny na to czas. Oprócz elektrowni gigawatowych, które rozważa obecnie Polska, są też niewielkie reaktory modułowe, które Polska także może rozważyć w kolejnych latach. Myślę że w tej chwili Polska ma potencjał, by stać się liderem regionu, jeżeli chodzi o te nowe instalacje. To może stać się naprawdę szybko – oceniła.


Kiedy polskie reaktory?


Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Oferty dla polskiego rządu złożyły EDF, koreańskie KHNP oraz Westinghouse i Behtel we współpracy z rządem USA


– Firmy Westinghouse i Behtel złożyły ofertę. Jesteśmy świadomi tego, ze zapewne jest także konkurencja – powiedziała Huff, wskazując, że partnerstwo z Polską byłoby bardzo atrakcyjne.   


– Gdy obserwujemy, jak z energii czyni się broń na dużą skalę, patrzymy na partnerstwo również pod kątem wspólnej obrony naszego bezpieczeństwa energetycznego. To coś więcej niż tylko reaktory – oceniła zastępczyni sekretarza ds. energii jądrowej Stanów Zjednoczonych.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej