RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zblatowani. Przejażdżka Olejnik i Michnika z Urbanem w rocznicę stanu wojennego [WIDEO]

Do słynnej podwózki doszło w 1991 roku (fot. Youtube)
Do słynnej podwózki doszło w 1991 roku (fot. Youtube)

Najnowsze

Popularne

„Ze smutkiem i żalem żegnamy Jerzego Urbana, wybitnego dziennikarza, pisarza, urzędnika” – czytamy w nekrologu zamieszczonym w „Gazecie Wyborczej”. W tym kontekście warto przypomnieć słynną „podwózkę” z 1991 roku. Na nagraniu widać, jak Jerzy Urban zaprasza Monikę Olejnik do samochodu, a dziennikarka chętnie wsiada; towarzyszy im Adam Michnik.

Szokujący wpis Lisa o Urbanie: Człowiek wybitny

Gdy za rządów PO-PSL Tomasz Lis był gwiazdą Telewizji Polskiej, chętnie zapraszał do programów komunistycznego generała Wojciecha Jaruzelskiego....

zobacz więcej

Jerzy Urban zmarł w poniedziałek w wieku 89 lat. Był redaktorem naczelnym tygodnika Nie”. W latach 1981-89 jako rzecznik prasowy Rady Ministrów PRL współtworzył propagandę stanu wojennego.Nekrolog w „Gazecie Wyborczej”


Po śmierci Jerzego Urbana nekrolog w „Gazecie Wyborczej” zamieścili jego „współpracownicy z Biura Prasowego Rządu”. Oczywiście chodzi o „współpracowników” z czasów kiedy Urban był rzecznikiem komunistycznego rządu.


„Ze smutkiem i żalem żegnamy Jerzego Urbana, wybitnego dziennikarza, pisarza, urzędnika. Przez całe życie, w różnych formach, starał się zwalczać otaczającą głupotę, tromtadrację, klerykalizm i wszelkie formy nacjonalizmu. Znienawidzony przez jednych, podziwiany przez innych, pozostawał zawsze sobą” – czytamy.


„Nie ma wolności bez Solidarności” – skomentował ironicznie na Twitterze historyk Sławomir Cenckiewicz Z kolei Olga Lipińska w nekrologu napisała o Urbanie: „Jeden z najświatlejszych umysłów w Polsce”.

Kultowe nagranie


W tym kontekście warto przypomnieć nagranie z 1991 roku: „Pani Moniko” –  mówi Urban, otwierając drzwi samochodu i zachęcając Olejnik, by wsiadła.


Do tej sceny doszło przed siedzibą radiowej Trójki, gdzie Adam Michnik i Jerzy Urban uczestniczyli w debacie dotyczącej stanu wojennego. Po rozmowie Michnik, Urban i Olejnik wsiedli do jednego auta i odjechali.


Autorami kultowego nagrania są Jacek Kurski i Piotr Semka, którzy później pokazali je w programie „Reflex”. Materiał stał się fragmentem 1 odcinka nieopublikowanego dotychczas cyklu krótkometrażowych filmów „Media III RP”, którego producentem jest Film Open Group.
 

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej