RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zamiast współpracy „spontaniczny” protest. Gmina Godów zaprasza, wójtem teść Kosiniaka-Kamysza

Na „spontaniczny protest” zaprasza zastępca szefa PSL (fot. Shutterstock; PAP/Piotr Nowak)
Na „spontaniczny protest” zaprasza zastępca szefa PSL (fot. Shutterstock; PAP/Piotr Nowak)

Najnowsze

Popularne

Przedstawiciele placówek oświatowych w gminie Gdów otrzymali zaproszenie na „spontaniczny protest w obronie” samorządowców. Zaproszenie rozesłał zastępca wójta gminy Gdów Zbigniewa Wojasa Grzegorz Piątek. „Wójt Wojas jest prywatnie teściem Władysława Kosiniaka-Kamysza. Taki to spontaniczny protest w obronie samorządów” – napisał na Twitterze dziennikarz TVP Info Miłosz Kłeczek.

Morawiecki: Nie zostawimy samorządów samych sobie

Każdy musi przyczynić się do bezpieczeństwa energetycznego w swojej gminie, w swoim powiecie; nie zostawiamy samorządów samych sobie – mówił...

zobacz więcej

W przesłanym dokumencie dowiadujemy się skąd i o której godzinie zainteresowane osoby będą mogły wyruszyć do Warszawy. Podano również szczegółowy program „spontanicznej” manifestacji. 


Grzegorz Piątek zwrócił się również z prośbą o informowanie go o chęci wyjazdu, tak by „mógł zaplanować wyjazd”. Jak doprecyzował chodzi m.in. o środek transportu. „Mamy głęboką nadzieję, że widzimy się bardzo licznie w Warszawie”. 


Jak wyjaśnił protest jest wyrazem sprzeciwu „przeciwko zrzucaniu na nas (samorządowców) odpowiedzialności i konsekwencji” związanych z drastycznie rosnącymi cenami energii. 


Zgodnie z polskim prawem to na samorządzie spoczywa obowiązek zapewnienia mieszkańcom dostępu do podstawowych mediów energetycznych. Premier Morawiecki zapowiedział wprowadzenie ustawy, która umożliwi samorządom sprzedaż węgla dla gospodarstw domowych po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Jeśli jednak ta cena będzie wyższa wówczas rząd dopłaci władzom lokalnym różnicę.


O tym: za co samorządowcy są odpowiedzialni zgodnie z prawem


Ustawa Prawo Energetyczne z 10 kwietnia 1997 roku stanowi m.in., że „do zadań własnych gminy w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe należy:1) planowanie i organizacja zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy (...)”.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej