RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Byli udziałowcy Yukosu chcą sprzedać na aukcji prawa do marek rosyjskich wódek

Aukcja ma zostać przeprowadzona przez komorników (fot. Shutterstock/itor)
Aukcja ma zostać przeprowadzona przez komorników (fot. Shutterstock/itor)

Najnowsze

Popularne

Byli główni udziałowcy rosyjskiego koncernu naftowego Yukos zamierzają sprzedać na aukcji w Hadze prawa do używania w krajach Beneluksu znaków towarowych osiemnastu marek wódek, informuje dziennik „Financieele Dagblad”. W grudniu pod młotek trafią takie marki jak Stolichnaya i Moskovskaya.

Rosja bez miejsca we władzach Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego

Po raz pierwszy od 50 lat Rosja nie znalazła się w Radzie ICAO, czyli we władzach Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. We wtorek...

zobacz więcej

Yukos Oil Company był jedną z największych firm naftowo-gazowych w Federacji Rosyjskiej. Pod koniec 2003 r. dyrektor generalny firmy Michał Chodorkowski został aresztowany i wysłany do więzienia na Syberii. To oznaczało początek końca giganta naftowego. Chodorkowski był wówczas jednym z najbogatszych ludzi na świecie i zaciekłym krytykiem prezydenta Władimira Putina.


Ostatecznie Yukos ogłosił upadłość w 2006 r. Koniec koncernu był jednocześnie początkiem batalii o odszkodowanie dla trzech głównych udziałowców upadłej firmy. Sprawa nie została rozstrzygnięta do dzisiaj.


Prawa do marek


W listopadzie 2021 r. holenderski Sąd Najwyższy uchylił decyzję sądu apelacyjnego z 2020 r. o tym, że Federacja Rosyjska powinna zapłacić byłym udziałowcom 50 mld dolarów. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Apelacyjny w Amsterdamie.


Tymczasem w czerwcu Sąd Apelacyjny w Hadze orzekł, że byli udziałowcy firmy mogą zająć prawa do znaków towarowych kilku marek wódek należących do państwa rosyjskiego.Dziennik „Financieele Dagblad” poinformował, że aukcja zostanie przeprowadzona przez komorników firmy Equilibristen 6 grudnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej