RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Norweskie media: Rosyjskie statki naukowe szpiegują w pobliżu pól naftowych

Rosyjskie statki w okolicy norweskich szybów naftowych mogły szpiegować (fot. Shutterstock/Arild Lilleboe)
Rosyjskie statki w okolicy norweskich szybów naftowych mogły szpiegować (fot. Shutterstock/Arild Lilleboe)

Najnowsze

Popularne

W pobliżu norweskich pól naftowych i gazowych pływają rosyjskie statki naukowe, które prowadzą działalność szpiegowską – piszą norweskie media. Według gazety „Aftenposten” od czerwca na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym obecnych było dziewięć takich jednostek.

Rosyjska flota płynie na Odessę. Na Morzu Czarnym tonie frachtowiec

Rosyjskie okręty próbują przedostać się do ukraińskiej Odessy. Jak informuje Ministerstwo Obrony Ukrainy, na Morzu Czarnym w stronę portu...

zobacz więcej

Norweski nadawca publiczny NRK podał w środę, że rosyjski statek Akademik Borys Pietrow minął pole Gjoa na Morzu Północnym. – Zarejestrowany jest jako jednostka badawcza, ale działa jako statek szpiegowski – twierdzi wykładowca Norweskiej Akademii Marynarki Wojennej Stale Ulriksen.

 

Według eksperta „Akademik Borys Pietrow ma więcej anten niż zwykłe statki, wydaje się, że ma dużą pojemność sensorów oraz wciągarki”. – Ma sprzęt, który świadczy o tym, że jest przystosowany do innej działalności niż naukowa – uważa Ulriksen.

 

Jak pisze dziennik „Dagbladet”, norweskie władze udzieliły zgody na prowadzenie badań na Norweskim Szelfie Kontynentalnym rosyjskiemu statkowi Akademik Siergiej Wawiłow od 26 sierpnia do 22 października.

 

Czytaj także: Rosjanie ostrzelali rakietami trzy okręty Panamy

 

Naukowiec z Norweskiej Akademii Marynarki Wojennej Ina Holst Pedersen Kvam zauważyła, że ta sama jednostka w czerwcu realizowała misję badawczą na Morzu Bałtyckim. 

Trzy rosyjskie okręty wpłynęły na Morze Śródziemne

Trzy okręty wojenne z rosyjskiej Floty Północnej wpłynęły na Morze Śródziemne przez Cieśninę Gibraltarską – podała w poniedziałek agencja Interfax....

zobacz więcej

– Wówczas rozpoczęła się tymczasowa „konserwacja” przez Rosję gazociągu Nord Stream. W kontekście późniejszych eksplozji jest to zbieg okoliczności, który nie budzi zaufania – podkreśliła Pedersen Kvam.

 

Według niej Akademik Siergiej Wawiłow przewozi m.in. pojazdy podwodne mogące umieszczać na dnie sprzęt służący do podsłuchów lub sabotażu.

 

Z analizy dziennika „Aftenposten” wynika, że od czerwca na Morzu Bałtyckim oraz Morzu Północnym obecnych było dziewięć rosyjskich statków naukowych. Jednym z nich był Akademik Triosznikow, który w czerwcu i wrześniu pływał w pobliżu Bornholmu, zawinął również do Kaliningradu. 

Norweski rząd po wyciekach z gazociągów Nord Stream, spowodowanych prawdopodobnie sabotażem, doprowadził do podniesienia alertu bezpieczeństwa wokół infrastruktury energetycznej. Do ochrony platform naftowych i gazowych zaangażowano m.in. wojsko.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej