RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Jakie są obowiązki samorządów ws. ciepła i oświetlenia? Minister Moskwa przypomina

Minister Anna Moskwa przypomina, co należy do obowiązków samorządów (fot. PAP)
Minister Anna Moskwa przypomina, co należy do obowiązków samorządów (fot. PAP)

Najnowsze

Popularne

Związani z opozycją samorządowcy zapowiadają, że w piątek stawią się przed Sejmem i Kancelarią Premiera w manifestacji przeciwko wysokim podwyżkom cen energii. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zwraca jednak uwagę, co obowiązujące przepisy mówią w kwestii obowiązków samorządów, jeśli chodzi o zapewnienie w energię elektryczną, ciepło i paliwa.

Milionowe kary dla Warszawy? W stolicy nadal kilkaset „miejskich” kopciuchów

W stołecznych budynkach komunalnych jest jeszcze ponad 500 kopciuchów. Termin wymiany kotłów niespełniających standardów mija z końcem roku, ale...

zobacz więcej

Jak zauważa „Nasz Dziennik”, włodarze niektórych miast oskarżający rząd Zjednoczonej Prawicy o zapaść rynku energetycznego, uciekają się nawet do szantażowania zapowiedziami zamykania szkół i wysyłania uczniów na zdalne nauczanie. 

 

Energetyka a obowiązki gmin i samorządów


„Dla przypomnienia poniżej kilka wybranych zadań gmin: zaopatrzenie w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe. Obowiązkowe i wyłączne, a nie fakultatywne” – przypomina na Twitterze szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.  

 

Do wpisu dołączyła przepisy z ustawy prawo energetyczne, precyzujące te kwestie, zgodnie z którymi do zadań własnych gminy w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe należy między innymi: 

  

• planowanie i organizacja zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy;  

• planowanie oświetlenia znajdujących się na terenie gminy: miejsc publicznych, dróg gminnych, dróg powiatowych, dróg wojewódzkich i dróg krajowych; 

• a także finansowanie oświetlenia znajdujących się na terenie gminy: ulic, placów, dróg gminnych i części dróg krajowych. 


„Dziękujemy wszystkim gminom, które odpowiedzialnie realizują powierzoną im misję” – dodała minister Moskwa. 

 

Zobacz także – Morawiecki: Nie zostawimy samorządów samych sobie 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej