RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezydenci Polski i Niemiec na Malcie. Rozmawiali m.in. o reparacjach

Najnowsze

Popularne

Reparacje wojenne były jednym z tematów czwartkowej rozmowy prezydentów Polski i Niemiec Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera, którzy składają obecnie wizytę na Malcie – poinformował prezydencki minister Jakub Kumoch. – Prezydenci zgodzili, że jest to sprawa trudna, którą oba kraje muszą rozwiązać – relacjonował.

Żona Sikorskiego przeciwko reparacjom dla Polski. Anne Applebaum: Absurdalne

Anne Applebaum zabrała głos ws. wystosowanej przez Polskę noty dyplomatycznej do Niemiec. Nasz kraj domaga się odszkodowania za okupację i...

zobacz więcej

Szef Biura Polityki Międzynarodowej poinformował, że rozmowa w cztery oczy prezydentów Polski i Niemiec przed spotkaniem Grupy Arraiolos w Vallettcie dotyczyła rosyjskiej agresji na Ukrainę; poruszono także temat reparacji wojennych.


– Obaj prezydenci (...) uznają, że jest to spór mający naturę prawną, natomiast ich zadaniem jest budowanie relacji między społeczeństwami Polski i Niemiec tak, aby one jak najmniej na tego typu sporach ucierpiały, aby nadal rozwijały się pozytywnie – mówił Kumoch. Zaznaczył, że spór ten toczy się między rządami Polski a Niemiec, a nie między Polakami a Niemcami.


Pytany, czy według Steinmeiera kwestia reparacji jest sprawą zamkniętą, tak, jak mówiła o tym szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock, Kumoch odpowiedział, że nie słyszał, by prezydent Niemiec użył takiego sformułowania.


– Natomiast obaj prezydenci zgodzili się co do tego, że jest to sprawa dosyć trudna, którą oba te kraje muszą rozwiązać, bo tak czy inaczej, jakiekolwiek polityczne rozwiązanie musi być znalezione – podkreślił prezydencki minister.


Głównym punktem wizyty Andrzeja Dudy na Malcie jest udział w czwartkowym spotkaniu prezydentów państw Grupy Arraiolos, w którym uczestniczy również Steinmeier.


Grupa Arraiolos zrzesza prezydentów kilkunastu państw Europy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej