RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Łukaszenka przejmuje kościół w Mińsku. Wcześniej próbowali go spalić

Kościół św. Szymona i św. Heleny w Mińsku (fot. PAP/Wojtek Jargiło, Mikhail Svetlov/Getty Images)
Kościół św. Szymona i św. Heleny w Mińsku (fot. PAP/Wojtek Jargiło, Mikhail Svetlov/Getty Images)

Niezależne białoruskie media informują, że dyktator i samozwańczy prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka odbiera wiernym tzw Czerwony Kościół – kościół św. Szymona i św. Heleny w Mińsku. Informacja rozchodzi się w mediach społecznościowych.

Ukraiński MON ośmieszył Putina. Rosjanie atakowani w Gruzji i Kazachstanie

Władimir Putin zdecydował się na historyczny ruch – ogłoszenie mobilizacji. Tymczasem Rosjanie nie chcą walczyć i około 700 tys. z nich uciekło z...

zobacz więcej

Czerwony Kościół znajduje się przy pl. Niepodległości. Został zbudowany w latach 1905-10. Nawet podczas okupacji niemieckiej był otwarty dla wiernych, ale po zajęciu Mińska przez wojska radzieckie służył jako kino.


W 1988 r. w Mińsku rozpoczęto walkę o zwrot świątyni. Między innymi dzięki protestom Polaków, kościół mógł funkcjonować. Reżim ustalił jednak, że będzie się to odbywało na zasadzie dzierżawy budynku od władz.


Zobacz także: „Bez gwałtu i hałasu”. Po wykopkach Łukaszenka policzy rezerwistów

 

„Teraz reżim Łukaszenki podjął decyzję o przejęciu najważniejszej świątyni katolickiej na Białorusi. W zeszłym tygodniu nieznani sprawcy podpalili budynek, a teraz urzędnicy rozwiązali umowę o użytkowanie. Katolicy muszą w ciągu kilku dni usunąć cały swój dobytek” – przekazał białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan.


„Władze odbierają wierzącym Czerwony Kościół. Informacje te znajdują potwierdzenie w kilku źródłach” – donosi Biełsat TV.


Zobacz także: „Najlepiej chroniona w Europie”. Zapora na granicy z Białorusią gotowa

 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej