RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zełenski na zgromadzeniu OPA: Nie pozwólcie, by Moskwa wykorzystywała wasze gospodarki

Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Organizacji Państw Amerykańskich (fot.  Ukrainian Presidency/Handout/Anadolu Agency via Getty Images)
Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Organizacji Państw Amerykańskich (fot. Ukrainian Presidency/Handout/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Wspierajcie nas na forum ONZ w potępianiu rosyjskiej agresji i nie pozwólcie, by Moskwa wykorzystywała wasze gospodarki do finansowania wojny i zbrodni – zaapelował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przemawiając zdalnie podczas odbywającego się w stolicy Peru Limie Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Państw Amerykańskich (OPA).

Szczerski: Nie ma obecnie dyskusji o wykluczeniu Rosji z ONZ

Rosja ma dużo instrumentów, aby działać globalnie, wciąż jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział ambasador Polski przy ONZ...

zobacz więcej

– Jestem wdzięczny Organizacji Państw Amerykańskich za to, że zawiesiła Rosji status obserwatora. Potrzebujemy jednak więcej pomocy, by zapanował pokój, a wojska rosyjskie opuściły ziemię ukraińską – mówił Zełenski. Wezwał państwa członkowskie OPA do wspierania Ukrainy w potępianiu agresywnych działań Rosji na forum ONZ i innych organizacji międzynarodowych.

 

Dodał, że im większe poparcie dla walczących o wolność i niepodległość – tym silniejsza będzie wolność w ogóle na świecie i tym szybciej Ukraina przejdzie całą drogę do uwolnienia swojej ziemi od rosyjskich najeźdźców.

 

– Nie pozwólcie, aby wasze gospodarki były wykorzystywane do finansowania zbrodniczej wojny i zbrodni wojennych. Rozpowszechniajcie prawdę o tej wojnie i ofiarach spowodowanych rosyjską agresją. Niech mieszkańcy waszych krajów wiedzą, jakie zło Rosja sprowadziła na pokojowy naród ukraiński. Na naród, który nigdy nie rozpoczął żadnej wojny napastniczej – dodał prezydent Ukrainy.

 

Czytaj także: Projekt rezolucji potępiającej Rosję w RB ONZ

 

Organizacja Państw Amerykańskich została założona w 1948 r. Zrzesza 35 krajów. Jej siedzibą jest Waszyngton. Najwyższym organem OPA jest Zgromadzenie Ogólne, które odbywa się raz do roku. Obecnym, 10. sekretarzem generalnym organizacji jest Urugwajczyk Luis Leonardo Almagro Lemes.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej