RAPORT

Pogarda

Morawiecki: Nie zostawimy samorządów samych sobie

Najnowsze

Popularne

Każdy musi przyczynić się do bezpieczeństwa energetycznego w swojej gminie, w swoim powiecie; nie zostawiamy samorządów samych sobie – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowego spotkania z samorządowcami. Przypomniał też, że do samorządów ma trafić dodatkowo 13,7 mld zł.

Kredyt na rachunki za energię? Rzecznik rządu odpowiada TVN

Kamil Biliński, przedsiębiorca z Konstantynowa Łódzkiego po raz kolejny stał się gwiazdą opozycji i związanej z nią mediów. W sierpniu pisał list...

zobacz więcej

Podczas spotkania w KPRM z przedstawicielami samorządów Morawiecki mówił, że Europa mierzy się dzisiaj z absolutnie bezprecedensowym kryzysem.


Premier: Kryzys wymaga szczególnej mobilizacji


– Takiego natężenia różnego rodzaju kryzysów, ryzyk, niebezpieczeństw nie było od kilkudziesięciu lat, wielu mówi, że od wojny. (...) Przeciw całej Europie, w tym także oczywiście przeciwko Polsce, Rosja wytoczyła najcięższe armaty energetyczne; gazowe, węglowe, związane z innymi surowcami. Kryzys energetyczny wymaga od nas ogromnej, szczególnej mobilizacji społecznej – od rządu, ale także od prezydentów miast, starostów, wójtów, burmistrzów – powiedział premier.


Stwierdził, że „każdy musi przyczynić się do bezpieczeństwa energetycznego w swojej gminie, w swoim powiecie”. 


Nie zostawiamy samorządów samych sobie. Przyrost dochodów – zarówno podatkowych, tych pochodzących częściowo z PIT i CIT – był bezprecedensowy przez te ostatnie 7 lat, samorządowcy o tym doskonale wiedzą – mówił Morawiecki. Według niego, każdy samorządowiec może przyznać, że środki na inwestycje ze skarbu państwa są wysokie jak nigdy.


Premier zaznaczył również, że rząd obecnie przekaże samorządom 13,7 mld zł. Niedawna nowelizacji ustawy o dochodach JST (jednostek samorządu terytorialnego) przewiduje przekazanie samorządom dodatkowych 13,7 mld zł jeszcze w 2022 r. Pieniądze te mają m.in. zrekompensować ubytki w dochodach bieżących.


– Dla każdej gminy, nawet najmniejszej, takiej, której z algorytmu wynika, że powinno trafić 500 tys. zł wyrównania, 800, 900 tys., nawet dla tej gminy przekazujemy co najmniej ok 2,9 mln zł, to również bezprecedensowe pieniądze – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej