RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ujawniono datę koronacji Karola III

Koronacja nowego króla Wielkiej Brytanii Karola III odbędzie się 3 czerwca 2023 r. w Opactwie Westminsterskim – podał serwis Bloomberg, powołując się na zachowującego anonimowość brytyjskiego urzędnika.

Karol III przed szkockim parlamentem [WIDEO]

Zobowiązuję się przed wami i przed Bogiem podążać za jej (Elżbiety II) światłym przykładem – mówił król Karol III przemawiając przed szkockim...

zobacz więcej

Według Bloomberga, data ma zostać oficjalne ogłoszona w najbliższym czasie. Rzecznik Pałacu Buckingham odnosząc się do doniesień w sprawie daty określił je jako „czyste spekulacje”.

 

Jednak wymieniona data jest dość prawdopodobna. Jest niemal pewne, że koronacja będzie miała miejsce wiosną lub latem przyszłego roku, a w sobotę 3 czerwca 2023 r. minie 70 lat i jeden dzień od koronacji Elżbiety II.

 

Również pewne jest, że koronacja Karola III będzie miała skromniejszy charakter niż ta jego matki. To wynika po części z kryzysu związanego z rosnącymi kosztami utrzymania. Jak sugerują źródła na dworze królewskim, monarcha zdaje sobie sprawę, że zbyt wystawna ceremonia byłaby w tej sytuacji źle odebrana.

 

Czytaj także: Gwałtowny wzrost poparcia dla Karola III

 

Karol został nowym królem automatycznie w chwili śmierci Elżbiety II, czyli 8 września. Wstąpił na tron mając 73 lata, w późniejszym wieku niż którykolwiek z jego poprzedników, nikt przed nim nie pozostawał też tak długo następcą tronu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej