RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ukraiński MON ośmieszył Putina. Rosjanie atakowani w Gruzji i Kazachstanie

Władimir Putin ogłosił mobilizację, Rosjanie uciekają (fot. PAP/EPA, EPA/SERGEI KARPUKHIN/SPUTNIK/KREMLIN)
Władimir Putin ogłosił mobilizację, Rosjanie uciekają (fot. PAP/EPA, EPA/SERGEI KARPUKHIN/SPUTNIK/KREMLIN)

Najnowsze

Popularne

Władimir Putin zdecydował się na historyczny ruch – ogłoszenie mobilizacji. Tymczasem Rosjanie nie chcą walczyć i około 700 tys. z nich uciekło z kraju. „Biegną. Rosyjska armia też biegnie” – napisał ukraiński MON, nawiązując również do uciekających coraz liczniej z frontu okupantów. „Może człowiek z bunkra tworzy olimpijską drużynę biegaczy” – zażartowano publikując specjalny spot. Coraz więcej doniesień wskazuje, że Rosjanie, którzy wjechali do Gruzji czy Kazachstanu, nie są tam mile widziani. Dochodzi do incydentów.

Bunt w rosyjskiej armii. Sami nagrywają filmy: Stare karabiny i głód!

Pijani, głodni, nieuzbrojeni… i po prostu źli. Tak wygląda obraz rosyjskich żołnierzy, których w ostatnich tygodniach siłą zmobilizowano i wysłano...

zobacz więcej

W ciągu niecałych dwóch tygodni od ogłoszenia mobilizacji przez Władimira Putina Rosję opuściło około 700 tys. osób, z czego 200 tys. wyjechało do Kazachstanu – poinformował magazyn „Forbes”. 


Inny informator, powołujący się na źródła na Kremlu, powiedział, że można mówić nawet o milionie osób, które wyjechały z Rosji po 21 września.


Do tych wydarzeń nawiązano na oficjalnym profilu ministerstwa obrony Ukrainy na Twitterze (konto obserwuje niemal 1,5 mln internautów). Zażartowano, że skoro Rosjanie w kraju i na ukraińskim froncie tak chętnie „biegają”, a raczej uciekają”, to może „człowiek z bunkra” przygotowuje swój naród do Igrzysk Olimpijskich. „Cóż, złe wieści… nadal robią tam testy antydopingowe” – napisali Ukraińcy nawiązując do faktu, że za oszustwa rosyjska federacja została zawieszona w tych elitarnych zawodach.


Zobacz także: Czesi „przejmują” Królewiec i kpią z Putina. Setki memów, Rosjanie wściekli

 

W prześmiewczy sposób pokazano, jak tysiące mężczyzn, których Władimir Putin chciał wysłać na front, opuszczają kraj pieszo, rowerami, samochodami i samolotami – czyli niemal na wszystkie możliwe sposoby. Zobacz wideo:

W nagraniu nawiązano również do ostatnich sukcesów, jakie Ukraina odnosi w starciu z okupantami.

Imponujące liczby. Czesi podali wartość eksportu uzbrojenia dla Ukrainy

Czeska minister obrony Jana Czernochova poinformowała w środę, że wartość eksportu uzbrojenia i sprzętu wojskowego z Czech na Ukrainę sięgnęła w...

zobacz więcej

O rozpoczęciu wyzwalania spod rosyjskiej okupacji obwodu ługańskiego informował szef tego obwodu Serhij Hajdaj. Jak zaznaczył, Rosjan wyparto z sześciu niewielkich miejscowości. Również Sztab Generalny w swoim porannym raporcie potwierdził, ale bez podawania szczegółów, udaną ofensywę na tym odcinku frontu.


Ukraina w ostatnim czasie wypiera też Rosjan z prawobrzeżnej części obwodu charkowskiego z terenów między rzekami Dniepr i Ingulec. Ukraiński prezydent w swoim ostatnim wystąpieniu potwierdził wyzwolenie tam trzech kolejnych wsi.


Zobacz także: Andriejew wezwany do MSZ. Co usłyszał rosyjski ambasador? [WIDEO]

 

„Our sunflowers don't fertilize themselves” (tłum. ang. „Nasze słoneczniki same się nie użyźnią”) – podsumowują swój najnowszy spot Ukraińcy i przekonują, że najeżdżający ich kraj Rosjanie zostaną pokonani.


Incydenty w Kazachstanie


Coraz więcej jest też doniesień, że Rosjanie nie są mile widziani w państwach, do których uciekają przed mobilizacją. Pojawiają się argumenty, że nie protestowali, gdy ich wojsko mordowało niewinne kobiety i dzieci w sąsiednim państwie. Wsparcia szukają sami i to w momencie, gdy sytuacja na froncie się odwróciła i zamiast zarobić trochę rubli, zapewne straciliby tam życie.


„Ruski mir się sypie w fatalnym stylu” – piszą internauci.


Zobacz także: „Die Welt”: Zełenski powinien pokazać tchórzostwo Scholza

 

Wysłannik TVP na Ukrainę Jacek Łęski opublikował w sieci film pokazujący, z jakimi sytuacjami muszą się mierzyć dezerterzy. „Kolejne filmiki pokazują poziom wrogości wobec rosyjskich uciekinierów w Kazachstanie. Zaczepki na ulicach, dojeżdżanie przed kamerami, publiczne poniżanie np. w sklepach” – napisał.

Również władze Kazachstanu są coraz bardziej niechętne Rosji. – Żądania Rosji, by Kazachstan wydalił z kraju ukraińskiego ambasadora, są niezgodne z charakterem sojuszniczych relacji Astany i Moskwy jako równorzędnych strategicznych partnerów – oświadczył ostatnio rzecznik MSZ Kazachstanu Ajbek Smadijarow.


Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rząd Kazachstanu stara się dystansować od Moskwy, zachowując neutralną postawę w obliczu rosyjskiej agresji.


Rosjanka w Gruzji zszokowana


Czesi „przejmują” Królewiec i kpią z Putina. Setki memów, Rosjanie wściekli

Rosjanie weszli na Ukrainę, przeprowadzili sfałszowane referenda i ogłosili aneksję czterech obwodów. W odpowiedzi internauci z Czech zaczęli kpić...

zobacz więcej

Podobnie jest w Gruzji. Na ulicach Tbilisi Rosjanie muszą oglądać setki ukraińskich flag i napisów „Rosjanie won”. Obywatele tego kraju podkreślają, że kilkanaście lat temu Władimir Putin zaatakował również ich ojczyznę i do dzisiaj okupuje około 20 procent terytorium Gruzji.


Rosyjska celebrytka Ksenia Sobczak, której rodzina jest powiązana z reżimem na Kremlu, udała się do restauracji w stolicy Gruzji i nie została do niej wpuszczona. 


Zobacz także ->  Opozycja chce władzy i zerwania kontraktów na zakupy broni. „Po co nam HIMARS-y?”

 

Oburzona dopytywała, dlaczego Gruzini nie lubią Rosjan i jakim prawem wypisują na murach „Rosyjski okręcie wojenny pier*** się”.


„Ale oni mają wyprane mózgi” – piszą komentujący zachowanie Sobczak internauci. Podkreślają, że jeśli rosyjscy uciekinierzy przed wejściem do barów czy kawiarni nie chcą podpisać oświadczenia krytykującego Władimira Putina, są wyrzucani z lokalu… niejednokrotnie siłą. Dochodziło już również do incydentów, gdy pasażerowie „wypraszali” Rosjan z miejskich autobusów.


A powodów do sporów jest coraz więcej. Zobacz -> Rosjanie uciekają i zalewają Gruzję. Ceny mieszkań 80 proc. w góręAplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej