RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Centralnego ogrzewania nie będzie. Powodem koszty energii

W Logrono na północy Hiszpanii nie będą grzać kaloryfery (fot. Shutterstock/Tiko Aramyan)
W Logrono na północy Hiszpanii nie będą grzać kaloryfery (fot. Shutterstock/Tiko Aramyan)

Najnowsze

Popularne

Wspólnota mieszkaniowa w Logrono na północy Hiszpanii zdecydowała nie włączać tej zimy centralnego ogrzewania. Jako powód wskazano, że koszty energii wzrosły trzykrotnie w ciągu dwóch lat i większość mieszkańców budynku nie stać na płacenie za ciepło ok. 500 euro miesięcznie.

Nakaz przykręcenia kaloryferów. Na ile stopni mogą liczyć Niemcy?

Z powodu kryzysu gazowego budynki użyteczności publicznej powinny być ogrzewane w sezonie zimowym tylko do 19 stopni Celsjusza – zapowiedział w...

zobacz więcej

Pod uwagę brano również znaczne skrócenie czasu ogrzewania mieszkań i obniżenie temperatury ciepłej wody.


Ekspert ds. energii Jorge Morales wskazał, że grzejniki elektryczne są bardziej wydajne od ogrzewania gazowego, ale najwięcej można zaoszczędzić, instalując w domach pompy ciepła. 


– Są to urządzenia (...), które latem zapewniają klimatyzację, a zimą mogą dostarczać ciepło. Są trzykrotnie bardziej wydajne i dostarczają tyle samo ciepła – powiedział. – Dzięki klimatyzacji z funkcją grzania mieszkańcy płaciliby miesięcznie 150, a nie 500 euro – podkreślił.


Od 10 do 16 proc. hiszpańskich rodzin znajduje się w sytuacji tzw. ubóstwa energetycznego – wynika z danych ministerstwa ds. przemian ekologicznych z grudnia 2020 r. To wzrost o 22 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.


Według danych Czerwonego Krzyża aż 75 proc. biednych rodzin nie stać na utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu, zwłaszcza zimą, a 23 proc. z nich w ogóle nie ma ogrzewania.


Rząd Hiszpanii przedłużył do grudnia tzw. tarczę socjalną dla najbiedniejszych rodzin w celu zagwarantowania im podstawowych dostaw energii. Mogą się o nią zwrócić wszyscy spełniający określone warunki, m.in. mający roczny dochód nieprzekraczający nieco ponad 8 tys. euro. 


Warunki zmieniają się w odniesieniu do par bez dzieci, rodzin z jednym lub dwójką dzieci i rodzin wielodzietnych. Tarczą objęci są też emeryci otrzymujący minimalne świadczenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej