RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Chiny rekrutują astronautów

Agencja wybierze od 12 do 14 kandydatów (fot. Guo Zhongzheng / Xinhua News Agency / Forum)
Agencja wybierze od 12 do 14 kandydatów (fot. Guo Zhongzheng / Xinhua News Agency / Forum)

Najnowsze

Popularne

Chińska agencja kosmiczna ogłosiła rekrutację na astronautów. Będzie to już czwarta grupa chińskich astronautów, która wzbogaci zasoby kadrowe chińskiego załogowego programu kosmicznego o kilkanaście osób.

Szef NASA ostrzega przed chińskim programem kosmicznym

Chiny od lat realizują ambitny program podboju kosmosu, a ostatnią jego odsłoną było wystrzelenie na początku czerwca załogowego statku z trzema...

zobacz więcej

Chińska Agencja Załogowych Lotów Kosmicznych (CMSA) istnieje od 29 lat i jest odpowiedzialna za program załogowych lotów kosmicznych. Właśnie ogłosiła nowy nabór na astronautów, w przypadku Chin nazywanych czasem przez media tajkonautami.


W komunikacie agencja poinformowała, że wybierze od 12 do 14 kandydatów do nowej, czwartej grupy astronautów. Z tego grona siedmiu lub ośmiu zostanie pilotami statków kosmicznych, trzech lub czterech inżynierami, a dwóch specjalistami od ładunków kosmicznych.Rekrutacja na pilotów kosmicznych będzie prowadzona wśród pilotów służących obecnie w chińskiej armii. Z kolei inżynierowie zostaną wyłonieni z grona badaczy i techników z przemysłu aerokosmicznego i zbliżonych.


Ostatnia kategoria będzie wybierana spośród naukowców pracujących w dziedzinach związanych z kosmosem.

Laboratorium w kosmosie. Chiny wystrzeliły rakietę [WIDEO]

Z kosmodromu Wenchang na wyspie Hajnan w południowych Chinach wystartowała w niedzielę rakieta z modułem laboratoryjnym Wentian, drugim elementem...

zobacz więcej

Procedura rekrutacji ma zająć do 18 miesięcy.


Warto przypomnieć, że aktualnie w Chińskim Centrum Astronautów w Pekinie trwa szkolenie trzeciej grupy chińskich astronautów. Ich rekrutacja rozpoczęła się w maju 2018 r. i zakończyła we wrześniu 2020 r.


Aplikacje złożyło około 2,5 tys. kandydatów, z których wybrano 18 osób (17 mężczyzn i jedną kobietę). Wcześniej Chiny dysponowały 21 astronautami z dwóch poprzednich rekrutacji.Chiny mają stację orbitalną Tiangong. Planują do 2030 r. dokonać załogowego lądowania na Księżycu.


Według niektórych zapowiedzi chińska załogowa misja księżycowa miałaby nastąpić nawet jeszcze wcześniej w ciągu najbliższych pięciu lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej