RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Milionowe kary dla Warszawy? W stolicy nadal kilkaset „miejskich” kopciuchów

Warszawa nie zdąży do końca roku z wymianą wszystkich miejskich kopciuchów – ocenia ekspert (fot. Daniel Dmitriew / Forum, zdjęcie ilsutracyjne)
Warszawa nie zdąży do końca roku z wymianą wszystkich miejskich kopciuchów – ocenia ekspert (fot. Daniel Dmitriew / Forum, zdjęcie ilsutracyjne)

Najnowsze

Popularne

W stołecznych budynkach komunalnych jest jeszcze ponad 500 kopciuchów. Termin wymiany kotłów niespełniających standardów mija z końcem roku, ale jest mało prawdopodobne, by miasto zdążyło z wymianą, choć w kampanii wyborczej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski obiecywał, że znikną do końca 2020 r. Od 1 stycznia 2023 r. za używanie kopciuchów będzie groziła kara nawet do 5 tys. zł.

40 tys. zł na ocieplenie domu i nie tylko. Można składać wnioski w „Czystym Powietrzu Plus”

Rozpoczął się nabór wniosków do programu „Czyste Powietrze Plus”. Nowa propozycja rządu przewiduje dofinansowania dla właścicieli domów...

zobacz więcej

Służby prasowe miasta przekazały, że „według stanu na II kwartał tego roku w zasobie miejskim jest 501 przestarzałych pieców, które stanowią główne źródło ogrzewania”. 

 

Uchwała antysmogowa. A co z miastem? 

  

Według Piotra Siergieja z Polskiego Alarmu Smogowego „na pewno będzie tak, że miasto nie zlikwiduje wszystkich swoich kopciuchów do 1 stycznia”. Uważa on, że do końca roku „zostanie ich może 200, może 300”. 

  

– Nie mówię tego, aby usprawiedliwiać miasto, ale wiem, że są to często skomplikowane sprawy, bardzo złożone. Np. w Krakowie, w którym zlikwidowano ok. 40 tys. kotłów w ciągu ostatnich siedmiu lat, w mieście jest wciąż kilkaset kopciuchów, choć zakaz obowiązuje od 2019 r. – powiedział. 

Nawet kilka milionów złotych grzywny 


Uchwała antysmogowa zobowiązuje mieszkańców Mazowsza do wymiany tzw. kotłów bezklasowych (kocioł poniżej klasy 3. lub bez tabliczki znamionowej i bez informacji w dokumentacji kotła) do końca 2022 r. Natomiast kotły 3. i 4. klasy muszą być wymienione do końca 2027 r. 

Trzaskowski odniósł się do wpisu Sikorskiego. Kuriozalne słowa prezydenta Warszawy

Radosław Sikorski zasugerował na Twitterze, że Amerykanie mogą stać za wyciekami gazu w gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Wpis polityka...

zobacz więcej

Za używanie kopciuchów po upływie terminów obligatoryjnej wymiany grozi mandat 500 zł lub grzywna do 5 tys. zł. 

 

Zapomniana obietnica Trzaskowskiego 

  

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas kampanii wyborczej w sierpniu 2018 r. zapowiadał likwidację wszystkich kopciuchów do końca 2020 r.


– Będziemy walczyć z kopciuchami. Do 2020 r. chcemy je zlikwidować i podłączyć nieruchomości do sieci gazowej. Będziemy dopłacać 100 proc. do podłączenia do sieci. Również za fazę projektową – powiedział podczas jednej z konferencji prasowych.

  

Natomiast zapytany we wtorek o możliwość wydłużenia terminu potrzebnego na wymianę kopciuchów w Warszawie odpowiedział: „Myślimy o tym”. 

 

Zobacz także: Narodowcy zagrają Trzaskowskiemu na nosie. Zmiany ws. Marszu Niepodległości

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej