RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Atak na ratusz w Meksyku. Nie żyje kilkanaście osób, w tym burmistrz

Atak na ratusz w Meksyku (fot. SHutterstock/Frontpage)
Atak na ratusz w Meksyku (fot. SHutterstock/Frontpage)

Najnowsze

Popularne

Uzbrojeni napastnicy zabili 18 osób podczas ataku na ratusz w San Miguel Totolapan w stanie Guerrero na południu Meksyku; wśród zabitych jest burmistrz – poinformowała stanowa prokurator generalna.

Pojmali króla narkoprzemytników. Policja boi się odwetu i ogłasza alerty

W dziewięciu północnych stanach Meksyku (jedna trzecia kraju), w tym wszystkich graniczących z USA, ogłoszono alerty ze względu na spodziewany...

zobacz więcej

Za atakiem stoi prawdopodobnie lokalny gang narkotykowy Los Tequileros. Napastnicy zablokowali ciężarówkami i autobusami ulice prowadzące do ratusza, by utrudnić dojazd siłom bezpieczeństwa. Na fasadzie budynku pozostały ślady po pociskach.

 

Wśród ofiar śmiertelnych ataku znaleźli się: dwaj ochroniarze, szef policji miejskiej, policjanci, pracownicy ratusza, burmistrz Conrado Mendoza Almeda i jego ojciec. Śmierć tych dwóch ostatnich, członków partii Rewolucji Demokratycznej, potwierdził przewodniczący tego ugrupowania.


Trzy osoby ranne zostały przewiezione helikopterem do szpitala. Na miejsce zdarzenia przyjechało 12 oddziałów wojska meksykańskiego.

 

„Na krótko przed atakiem na ratusz gang opublikował nagranie, w którym zapowiada powrót w rejon miejscowości San Miguel Totolapan i przejęcie szlaków przemytniczych od konkurencyjnej grupy przestępczej. Meksykańskie Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało wysłanie w ten rejon wojska, które ma spacyfikować gang i zapobiec dalszej przemocy.

 

Czytaj także: Wybory w Meksyku. Wielu kandydatom grożono śmiercią, niektórzy zginęli


Od 2006 r., gdy rząd Meksyku rozpoczął kontrowersyjną operację militarną przeciw kartelom w wojnach narkotykowych, zginęło około 340 tys. osób. Większość tych zabójstw przypisywana jest organizacjom przestępczym.

 

Kim są Los Tequileros?

 

Ugrupowanie przestępcze Los Tequileros pojawiło się w 2013 r. w wiosce La Gavia w gminie San Miguel Totolapan. Był to zbrojne ramię kartelu Guerreros Unidos, który chciał objąć swoimi wpływami większe terytorium.

 


Początkowo grupa ta charakteryzowała się wymuszeniami na burmistrzach, dokonywaniem masowych porwań i różnych morderstw. W listopadzie 2016 r. powstały grupy samoobrony, które miały powstrzymać ugrupowanie przed wtargnięciami do miast.


W tym samym czasie siły bezpieczeństwa przeprowadziły operacje w celu aresztowania jej członków. W 2018 r. władze potwierdziły zabójstwo ich przywódcy Raybela Jacobo de Almonte, „El Tequilero”. Uważano, że ugrupowanie rozpadło się; teraz jednak powróciło i ponownie zaatakowało.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej